Trabzon’un Dağlarında Terkedilmiş Bir İlkokul

Trabzon’un yemyeşil tepelerinde dolanırken dağ yolu kenarında eski bir yapıya rastladım. Arabamı parkedip bu yapıya hızlıca göz atmaya karar verdim. Karadeniz’in bilinmeyen saklı bir yerini keşfedelim.

Yazının içindekiler

  • Terkedilmiş ilkokul
  • Okul nerede?

Terkedilmiş ilkokul

Yapının kapısındaki tabelada “Köprüyanı İlkokulu” yazıyor. Yani burası Köprüyanı köyünün eski okuluymuş. Kapıdan içeri girdiğimde, içeride çoğu eşyanın ortada öylece olduğu gibi bırakıldığını görmek beni çok şaşırttı.

Okul girişinin karşısındaki oda büyük sınıf. Burada birçok eğitim araç-gerecini ve eşyaları görebilirsiniz. Ayrıca sıraların üst üste yığıldığı bölümde küçük bir Atatürk köşesi panosu var.

Girişin solunda kalan oda ise müdür odası. Burada etrafa saçılmış defterleri, kitapları, öğrencilerin vesikalıklarını bulabilirsiniz. Ayrıca raflarda eski idari belgeler ve ders kitapları da var.

Okulda bulabildiğim en güncel belge 2003 yılı tarihliydi. Yani bu okul en az 18 yıl önce terkedilmiş. Ben okulun tarihi hakkında fazla bir bilgi bulamadım. Eğer siz bulursanız yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Okulun arka tarafında başka bir giriş daha bulunuyor. Bu bölümde ise bir tuvalet, iki küçük sınıf ve bir mutfak/çay ocağı var. Girişin hemen karşısında bulunan diğer küçük yapı ise öğrenci tuvaletlerinden oluşan bir kulübe. Burada otlar çok gür. Bu sebeple bahçe yılanlarına dikkat edin.

Her ihtimale karşı burayı gece ziyaret etmemenizi öneririm. Karadeniz’de insanların ayı ile karşılaşmaları sık duyulan bir olay. Burası da eski bir yapı olduğu için çevrede hayvanlar olabilir.

Trabzon’a gelirseniz bu eski okula uğramanızı tavsiye ederim. Burası, Türkiye’de gördüğüm en ilginç terkedilmiş yerlerden biriydi.

Okul nerede?

Google Haritalar kısmı çalışmıyor ise buraya tıklayarak okulun tam yerini görebilirsiniz.

Okulun hemen önündeki taş zemine aracınızı rahatlıkla bırakabilirsiniz.


Argun Konuk
Argun Konuk

Dünyanın farklı yerleri hakkında seyahat videoları yapıyorum ve yazılar yazıyorum.


Diğer Türkiye yazıları


Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.