Termessos: Büyük İskender’in Fethedemediği Şehir

1000 metre yükseklite, Güllük-Termessos Dağları’nın tepesinde bulunan, Büyük İskender’in bile fethedemediği Termessos Antik Şehri, Antalya’nın ve Türkiye’nin en etkileyici tarihi yerlerinden biri.


Termessos Antik Şehri, deniz seviyesinin 1000 metre üzerinde bulunuyor. Şehrin etrafını saran dik tepeler ve gür ormanların oluşturuğu doğal kalkan, yüzyıllar boyunca Termessos’u düşman saldırılarından ve kuşatmalardan korumuş. Bu sebeple Termessos, Türkiye’nin en iyi korunmuş antik kentleri arasında gösteriliyor.

Termessos‘un Tarihi

Termessos asıl olarak, Büyük İskender’in fethedemediği şehir olarak biliniyor. Ne yazık ki birkaç antik dokümanın sunduğu yüzeysel bilgi dışında Termessos’un tarihini aydınlatacak buluntulara hala ulaşılamadı. Termessos Antik Kenti’nin kim tarafından, hangi amaçla ve ne zaman kurulduğu bilinmiyor. Tarih sayfalarında Termessos’dan ilk kez Büyük İskender’in Anadolu Seferi kayıtlarında bahsediliyor. Şehir hakkında bilinen birkaç bilgi.

  • Roma İmparatorluğu sınırları içinde olmasında rağmen Termessos, ücra konumu sebebi ile her zaman özerk bir yerleşim yeri oldu.
  • Termessos’a özerklik statüsü ve kendi kanunlarını yazma hakkı M.Ö 71 yılında Roma Senatosu tarafından verildi.
  • Termessos’un halkı kendilerini Pamphylian Yunanlıları soyundan gelen Solym kabilesi olarak kabul ediyorlardı.
  • Hangi yılda olduğu bilinmeyen şiddetli bir deprem şehre büyük hasar verdi. Su kanallarının yıkılması sonucunda Termessos’un su kaynağı kesildi. Şehrin yaşanamaz hale gelmesi sonucu ile Solymler Termessos’u terketti.
Şehrin su kanalları

Termessos’u Geziyoruz

Termessos, Antalya merkeze 30 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Yaklaşık 45 dakika süren yolculukta size nefes kesici güzellikteki doğa manzaları ve yol kenarlarında bulunan antik kalıntılar eşlik edecek. Ana yoldan, Termessos’a giden dar ve dik dağ yoluna döndüğünüz zaman 9 kilometrelik bir görsel şölen sizi bekliyor olacak. Dağ yolu boyunca kenardaki ceplere aracınızı park edip, ufuk boyunca uzanan irili ufaklı tepeleri ve dağları fotoğraflayabilirsiniz.

Termessos Ziyaret Bilgileri

Giriş Ücreti: 10 ₺

Ziyaret günleri ve saatleri: Her gün açık *

  • Yaz Dönemi / Nisan 1 – Eylül / 08.30 – 19.30 (8.30am – 7.30pm)
  • Kış Dönemi / Eylül 1 – Nisan / 08.30 – 17.30 (8.30am – 5.30pm)

*Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı

Ziyaret etmeden önce bilinmesi gerekenler: Termessos’u kapsamlı bir şekilde gezmek için en az 3 saatinizi ayırmalısınız. Termessos’un dağlık alanda bulunması sebebi ile bol bol tırmanış yapmanız gerekecek. Yanınıza bolca su alın!

Yürüyüşe uygun ayakkabılar giymenizi tavsiye ederim. Özellikle hassas bir cildiniz varsa güneş kremi sürmeyi kesinlikle unutmayın.

The city is the most picturesque one I have seen in Turkey

Termessos Antik Şehri’nde Gezilecek Yerler

Termessos Şehir Girişi

Otoparktan şehir girişine uzanan dik bir yürüyüş yolu var. Yorucu bir yürüyüş ama yol sonunca görülecek manzarayı düşünürsek bu çetin tırmanış kesinlikle değer.

Aşağı Şehir Duvarları

Şehir girişine doğru tırmanırken patikanın sol tarafında bulunan Aşağı Şehir Duvarları’nı göreceksiniz. İyi şekilde korunarak günümüze kadar gelen bu duvarlar şehir savunması olarak kullanılmış.

Hamam

Patikanın sonunda, şehir girişinin hemen sol tarafında bulunan devasa yapı, Termessos’un antik hamamı. Hamam binasını geçtikten hemen sonra sola kıvrılan yolu takip ettiğinizde birçok eski yapının kalıntılarını göreceksiniz. Şehrin en iyi korunmuş kalıntıları burada bulunuyor. Özellikle hamamın sol tarafında kıvrılan patikanın en sonunda bulunan sarmaşıklarla kaplı yapı göz kamaştırıcı güzellikte.

Sarmaşıklar ile kaplı yapı

Sütunlu Cadde

Sütunlu Cadde, Termessos’da ekonomik ve politik yaşamın merkezi olan yerdi. Şehrin en kalabalık ve aktif bölgesi olduğu düşünülen bu caddede hemen hemen hiçbir yapı ayakta kalmamış. Ama yine de birçok kalıntı, sütun parçası ve üzerinde oymalar ve desenler olan kitabeler görmek mümkün. Onlarca taş bloğun üzerindeki Antik Yunanca yazılar hala görülür durumda. Sütunlu Cadde’yi özel kılan bir diğer özellik ise, caddenin altına inşa edilmiş eski kanalizasyon sisteminin hala görülebilir olması.

Sütunlu Cadde üzerindeki en iyi korunmuş yapının kullanım amacı arkeologlar tarafından tespit edilemediği için bu yapı “Tanımlanamayan Yapı” olarak kaydedilmiştir.

Antik Tiyatro

Şüphesiz, antik tiyatro Termessos’un en nefes kesici ve göze çarpan noktası. Şehrin doğu sınırındaki dik bir uçurumun kenarına kurumuş olan bu tiyatro, Toros Dağlar’nın eşsiz manzarasını ziyaretçilere sunuyor. Zamanında 4500 kişik kapasitesi ile şehre hizmet veren bu tiyatronun duvarları ve oturma sıraları hala sapasağlam ayakta.

Ayesha ve ben

Alcetas’ın Mezarı

Alcetas, Büyük İskender’in Hindistan Seferi sırasında ordunun en önemli ve etkili generallerinden biriydi. Büyük İskender’in ölümünden sonra, Makedon İmparatorluğu’nun bir diğer önemli generali olan Antigonus, Alcetas’a savaş ilan etti. Psidia bölgesinde (günümüz Antalya civarı) gerçekleşen savaş Alcetas’ın yenilgisi ile sonuçlandı. Termessos’a sığınan Alcetas, şehir halkı tarafından korundu ve saygın bir şekilde ağırlandı. Sonraki aylarda şehir konseyi, Termessos’u savaştan korumak amacıyla Alcetas’ı, şehrin kurulduğu dağın eteklerine kamp kuruna Antigonus’a teslim etme kararı aldı. Kararı duyan Alcetas, savaş esiri olarak ölmek istemediği için kendi canını aldı. Günümüzde Alcetas’ın mezarı, Termessos’un şehir sınırında bulunan bir tepenin eteğindedir.

Kuzey Nekropolü

Termessos’un saklı hazinesi! Çoğu ziyaretçinin görmeden gittiği bu kocaman nekropol alanında yüzlerce lahit mezar var. Lahitlerin hemen hemen hepsi çok iyi korunmuş ve birçoğunun üzerinde olağanüstü güzellikte desenler ve yazılar. Indiana Jones film setini andıran bu antik nekropol alanı Türkiye’de gördüğüm en etkileyici yerlerden biri.


Antalya’ya yolunuz düşerse, Termessos’u görülecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederim. Dağlar ve ormanlar arasında saklı kalmış bu tarihi hazineyi ziyaret etmek ve binlerce yıl önce antik Solym halkının yürüdüğü yollarda yürümek unutulmaz bir deneyim.


Argun Konuk
Argun Konuk

Türkiye ve dünya’nın farklı yerleri hakkında seyahat ve tarih yazıları yazıyorum.


Diğer Türkiye yazıları


Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.