Tazı Kanyonu: Antalya’nın Saklı Doğa Harikası

Köprülü Kanyon’a 10km uzaklıkta bulunan Tazı Kanyonu, 2019 yılında Huawei telefon markasının reklamı sayesinde üne kavuşan saklı bir hazine. Türkiye’nin en etkileyci noktalarından biri olan Tazı Kanyonu’nu keşfedin.

Tazı Kanyonu Hakkında

Tazı Kanyonu, Köprülü Kanyon Tabiat Parkı sınırları içinde yer alan nefes kesici bir doğa harikası. Kanyon, Köprülü Kanyon Rafting Merkezi’ne 10 kilometre uzaklıkta bulunuyor. 300 metre uzunluğundaki kaya duvarlarıyla Tazı Kanyonu her gün yüzlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

300 metre yüksekliğinde olan kaya duvarları ile görkemli şekilde ufka kadar uzanan Tazı Kanyonu, belki de Türkiye’nin en büyüklerinden.

Ulaşım

Köprülü Kanyon Rafting alanından Tazı Kanyonu’na giden yol oldukça iyi. Ancak ilk yol ayrımından sonra Gaziler Köyü’ne giden asfalt yol oldukça dar. Tazı Kanyonu’na bir kilometre uzaklıktaki Gaziler Köyü’ne vardığınızda, arazi aracınız yoksa aracınızı otoparka bırakıp kalan mesafeyi yürümenizi tavsiye ederim. Otopark ücretsiz. Bu noktadan sonra Tazı Kanyonu’na yürümenin yanında bir diğer seçenek ise yolu ATV motorlar ile gitmek. Gidiş dönüş 50 lira ücretle ATV motor kiralayabilirsiniz.

Ayesha ve ben Tazı Kanyonu’na ATV ile gittik.

Tazı Kanyonu’nu Keşfediyoruz

Tazı Kanyonu, zengin habitatı ile birçok canlıya ve bitkiye ev sahipliği yapıyor. Ayı, vaşak, karakulak, yaban domuzu, geyik, tilki, kurt, porsuk, yılan, kaya kartalı ve akbaba gibi onlarca farklı canlı ve yüzlerce faklı bitki türünü Tazı Kanyonu’nda görmeniz mümkün. Kanyonun içinden akan ırmak, uçurumun eteklerindeki heybetli ağaçlar ve tepelerin üstündeki ormanlık alanlar Tazı Kanyonu’nu nefes kesici bir cennet yapıyor.

Köprülü Kanyon Tabiat Parkı ziyaretçilerinin çoğu buraya sadece rafting yapmak ve derenin yanında serinlemek için geliyor. Maalesef hiç kimse Tazı Kanyonu’nu ziyaret etmiyor. Bu cennet kanyonu ziyaret etmenizi ve görsel şölene tanıklık etmenizi şiddetle öneririm.

Uyarılar

Tazı Kanyonu son zamanlarda ziyaretçiler için popüler bir yer haline geldiği için turizm organizasyonu hala çok iyi değil. Burada karşılaşabileceğiniz tehlikelerle ilgili herhangi bir tabela veya uyarı yok. İnstagram fotoğrafları için en cazip noktalar 300 metrelik dik uçurumun kenarındaki büyük kayalar, bu yüzden fotoğraf çekerken ya da kayaların üstünde dolanırken çok dikkatli olun. Uçurum kenarında herhangi bir koruma yok ve bazı kayaların üstünde kaygan yosunlar bulunuyor.

Tazı Kanyonu Nerede?


Argun Konuk
Argun Konuk

Türkiye ve Dünya’daki ilginç yerler ile ilgili seyahat ve tarih yazıları yazıyorum.


Türkiye hakkında diğer yazılar


Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.