Sultanhan: Türkiye’nin En Büyük Kervansarayı

Orta Anadolu’da, Kapadokya bölgesinin batı sınırında, Aksaray ili sınırları içinde bulunan Sultanhan, Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise en büyük kervansaraylarından biri.

Kervansaray nedir?

Başlamadan önce, kervansarayın ne olduğu hakkındaki 2 tanıma göz atalım.

Kervansaray, tarihi dönemlerde Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya’da kullanılmış olan, karavan ve seyyahların konaklamak için kullanmış olduğu komplekslerdir. Genellikle köy ve kasabaların dışına inşa edilmiş olan bu yapılarda güvenlik, develerin ve misafirlerin kabul edildiği büyük demir kapılar ile sağlanırdı. (britannica.com’dan alınmıştır)

Kervansarayları gözümüzde canladırmamıza yardımcı bir tanım daha:

Kervansaraylar, yol kenarlarına inşa edilmiş, gezgin, tüccar veye seyyahların genellikle gecelik konakladıkları hanlar idi. Bu yapılar, eski dönemlerde ticaretin ve ekonominin gelişmesine önemli katkıda bulunmuştur. Bunun yanında, dünyada meydana gelen gelişmeler, olaylar ve edinilen bilgilerin Asya, Kuzey Afrika, Ortadoğu, İpek Yolu ve Güneydoğu Asya’da yayılmasında, kervansaraylar önemli rol oynamıştır. (wikipedia.com’dan alınmıştır)

Sultanhan’ın 13 metre yüksekliğindeki kapısı

Sultanhan

1229 yılında, Selçuklu sultanı Alaaddin Keykubat tarafından inşa edilen Sultanhan, Türkiye’deki en büyük kervansaray olma özelliğini taşıyor. Kervansaraydaki kitabeye göre bu yapının mimarı Suriyeli Muhammad Bin Halvan El Dimaski’dir.

Sultanhan, kış ve yaz döneminde, mevsimin gerekliliklerine göre kullanılmış 2 ayrı bölümden oluşuyor.

13 metre yüksekliğindeki görkemli ana giriş kapısı, Sultanhan’ın en karakteristik noktaları arasında. İslami desenler ve geleneksel Selçuklu motifleri ile kaplı bu kapı büyüleyici güzellikte.

Günümüzde ziyarete açık olan Sultanhan’ın odaları ve salonları, eski dönemlerde mutfak, yemekhane, hamam, oturma odası ve misafir odaları olarak kullanılmış.

Görülmeye değer bir başka nokta ise yüksek kapının açıldığı açık hava holünde bulunan Köşk Mescidi. Kare şeklinde inşa edilmiş olan bu taş yapı, geçmiş yüzyıllarda Sultanhan misafirleri tarafından bir ibadet merkezi olarak kullanılmış.

Kervansarayın kış bölümünün girişi

Sultanhan Ziyaret Bilgileri

Sultanhan her gün 8:00 ve 17:00 saatleri arasında ziyarete açık. COVID-19 pandemisi sebebiyle ziyaret saatlerinde değişiklikler olabilir. Ziyaretiniz öncesi Sultanhan’ın saatlerini teyit etmek için Sultanhanı Belediyesi’ni arayabilirsiniz: +90 382 242 20 11.

Sultanhan’a giriş ücretsizdir.

Sultanhan Kervansaray’ı etrafındaki yerlerde park ücretsiz. En rahat ve güvenli park yeri bu koordinaatlarda: 38.248826, 33.546353

Sultanhan Nerede?


Argun Konuk
Argun Konuk

Türkiye ve dünyanın farklı yerleri hakkında seyahat ve tarih yazıları yazıyorum ve videolar çekiyorum.


Türkiye hakkında diğer yazılar


Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.