Renkli Tepeler, Yeşil Kil Vadisi, Juliopolis Nekropolü | Nallıhan Ankara

Anadolu, tarihi yerler ve doğa harikaları ile donatılmış bir cennet. Bu yazıda, sizinle Ankara’nın kırsal ilçesi Nallıhan’daki 3 nefes kesici güzellikteki yeri paylaşmak istiyorum. Hemen yanıbaşımızda bulunan bu saklı hazineler sizi büyüleyecek.

Birçok insan gibi Ankara’da sıkıldıysanız ya da şehirde yapacak şeylerin, görülecek yerlerin azlığından şikayet ediyorsanız, başkentimizin bozkırlarında bulunan ama kimselerin bilmediği Renkli Tepeler (Kız Tepesi ya da Gökkuşağı Tepeleri olarak da biliniyor), Yeşil Kil Vadisi ve Juliopolis Nekropolü’nü okuduktan sonra fikriniz önemli ölçüde değişecek.

Doğal güzelliklerin ve tarihi yerlerin birleştiği bu 1 günlük seyahat planında Ankara’nın bambaşka bir yüzünü göreceğiz.

Ankara’nın kırsal ilçesi Nallıhan, Türkiye’nin en büyük ve bilinen kuş cennetlerinden olan Nallıhan Kuş Cenneti’ne ev sahipliği yapması ile biliniyor. Kuş gözlemi, doğa yürüyüşü ve doğa fotoğrafçılığı için tercih edilen bu nokta Ankaralıların ve çevre illerden maceracıların uğrak yerlerinden.

Yeşil Kil Vadisi’nin girişi
Yeşil Kil Vadisi’ndeki şeritli tepeler

Juliopolis Nekropolü

Sakarya Nehri’nde bulunan Sarıyar Barajı manzaralı bir tepe üzerinde keşfedilen Juliopolis Nekropolü’nde Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerine dayanan yüzlerce mezar bulunuyor.

1991 yılında Anadolu Medeniyetleri Müzesi tarafından yürütülen kurtarma kazısında az sayıda mezar keşfedilmesi sebebiyle buranın önemsiz ve isimsiz bir nekropol olduğu kanısına varılmıştı. Ama 2009 yılı kazılarında çıkarılan bronz bir sikke üzerindeki yazılar bu bölgenin Juliopolis Antik Şehri olduğunu kanıtladı.

2009 yılından bu yana nekropolde, oda mezar, lahit mezar, sanduka mezar gibi farklı çeşitler olmak üzere 400’den fazla mezar keşfedildi. Mezarlarda ve kazı alanında bulunan kolye, yüzük, cam şişeler, kaplar, sikkeler ve diğer eşyalar, yüzyıllar önce Juliopolis’te yaşamış insanların sosyo-ekonomik yaşamı hakkında bize önemli bilgiler veriyor.

Nekropol etrafındaki arazilerde, antik şehirden kalan bazı kalıntıları görmek mümkün. Nekropolün güneydoğu kısmında, baraj sularının başladığı sınırda bazı eski yapıların kalıntılarını görebilirsiniz. Ama bu yapıların kazılmamış olması ve buralarda herhangi bir bilgi tabelasının olmaması yapıların kullanım amacı ve tarihini hakkında soru işaretleri yaratıyor.

Ayrıca, Sarıyar Barajı sularına dikkatlica bakarsanız, su altında kalmış bazı antik yapıları görebileceğiniz söyleniyor. Ben göremedim ama siz deneyebilirsiniz.

Nekropoldeki birçok mezarın yanında, mezar içinde gömülü olan insan ve mezarın kendisi hakkında bilgi veren küçük tabelalar var. Bu tabelalar, Juliopolis’in antik insanlarını gözünüzde canlandırabilmenize ve bir nebze de olsa o dönemi tasavvur etmenize yardımcı oluyor.

Juliopolis Nekropolü’nü ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Bu antik alanın açık arazide bulunması sebebiyle belirli ziyaret saatleri yok. Bu tarihi alan 7/24 açık.

Burası Ankara’nın sakli hazinelerinden biri

Yeşil Kil Vadisi

Juliopolis’den Renkli Tepeler’e doğru giderken yol kenarında gözüme bu yeşil kil vadisi çarptı ve buraya kısaca bakmaya karar verdiğimde böylesine olağanüstü bir yeri keşfedeceğimi bilmiyordum.

Nallıhan Kuş Cenneti’ni de içinde barındıran Davutoğlu Milli Parkı’nın parçası olan bu alan, Ankara’dan başka gezegene açılan bir kapı gibi. Yeşil Kil Vadisi’ne girdiğim andan itibaren kendimi Mars’ta yürüyormuş veya bir film setindeymiş gibi hissettim.

Buraya araba ile ulaşım çok kolay. Nallıhan Kuş Cenneti’ni geçtikten sonra, (Nallıhan Merkez yönüne doğru) Çayırhan Köprüsü’nden sonraki ilk sağa dönüp yolu düz takip edince Yeşik Kil Vadisi solunuzda kalacak. Vadinin iki ana girişi var.

Birinci girişin koordinatları: 40.106853, 31.589581.

İkinci girişin koordinatları: 40.110045, 31.587290

Önemli uyarı: İlk vadinin doğu tepelelerinden birinde kil zemin çok zayıf. Koordinatları 40.106238, 31.588073 olan noktada çökmüş zeminin uyarıcısı küçük bir delik var. Deliğin içinde 20 metrelik, için su ve çamur ile dolu bir mağara var. Ben deliğe bakmak için yaklaştığımda zemin ayağımın altında çökmeye başladı. Burada dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Renkli Tepeler

Buranın nasıl bu kadar az bilinen bir yer olduğunu beni çok şaşırtıyor. Renkli Tepeler Nallıhan Kuş Cenneti’nin her yerinden net bir şekilde görülmesine rağmen, hemen hemen kimse burayı ziyaret etmiyor.

Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Bölümü tarafından yürütülen bilimsel çalışmalar, bu renkli tepelerin yaklaşık 10 milyon yıl önce oluştuğunu gösteriyor. Tepelerdeki farklı renkteki katmanlar, tepelerin oluşum sürecinde, bu katmanlarda depolanan minareller tarafından ortaya çıkmış.

Nallıhan’ın bu noktasını benzersiz yapan bir diğer şey ise dünyada buna benzer doğa ve manzaranın sadece Peru, Arjantin, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunması.

Yolun kenarına uygun bir yere park edip tepenin önünde uzanan yeşil tarlalarda yürüyüp güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Renkli Tepeler’in renk katmanları milyonlarca yıl önce depolanan minareller tarafından oluşmuş

Nekropol, Yeşil Kil Vadisi ve Renkli Tepeler Nerede?

Juliopolis Nekropolü

Yeşil Kil Vadisi

Renkli Tepeler


Argun Konuk
Argun Konuk

Türkiye ve dünyanın farklı yerleri hakkında seyahat ve tarih yazıları yazıyorum.


Türkiye hakkında diğer yazılar


Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.