Octo Restoran: Portekiz Yemekleri ve Boğaz Manzaralı Rooftop

Bu hafta Ayesha ile belki de Türkiye’deki en egzotik ve sofistike restoran deneyimlerimizden birini yaşadık. 5. yıl dönümümüzü kutlamak için, Ocak 2020 tarihinde JW Marriot İstanbul Bosphorus’un üst katında hizmet vermeye başlayan Octo Rooftop Restoran’da deniz manzaralı bir masa ayırttık.

İstanbul Türkiye’nin kalbi ve dünyanın en hareketli şehir yaşamına sahip metropollerinden biri. Bunun yanında, Türk mutfağının özel lezzetlerinden dünya standartlarında fine-dining restoranlarına kadar uzanan geniş bir yelpazede birçok farklı seçeneklerin en iyi örneklerini bir arada bulabileceğiniz bir yemek merkezi.

Octo Rooftop Restoran, İstanbul’un cazibe merkezlerinden biri olma yolunda ilerleyen Karaköy semtinde bulunuyor ve daha şimdiden şehrin iddialı mekanları arasında gösteriliyor.

Restoranın Portekizli şefi Jorge Lavos Costa, Portekiz mutfağından farklı deniz ürünlerini kendi özgün yorumunu katarak hazırlıyor ve ortaya bambaşka lezzetler ve aromalar çıkıyor. Menüde Portekiz tarzı deniz ürünlerinin yanında Türk mezeleri ve Anadolu’nun farklı köşelerinden geleneksel lezzetleri de görmek mümkün.

Yediğimiz yemekler

Rezervasyon

Octo Restoran rezervasyon ile çalışıyor. Bu sebeple masanızı en az bir gün önceden ayırtmanızı öneririm. Benim rezervasyonumu alan hanımefendi, hafta içi restoranın yoğunluğunun daha az olduğunu ve rezervasyonsuz gelen misafirlerin de masa bulabildiğini söyledi. Ama hafta sonları rezervasyonsuz masa bulmak pek mümkün olmuyor.

Özellikle boğaz manzaralı cam kenarı masalarda yemek yemek isterseniz, işi garantiye alıp önceden rezervasyon yaptırmak en akıllıca seçenek olur.

Octo Restoran her gün açık. 12:00-15:00 saatleri arasında öğle yemeği, 18:00-01:00 saatleri arasında ise akşam yemeği servis ediliyor.

Rezervasyon için numara : +90 212 806 40 40

Boğaz Manzarası

Octo Restoran’ın sunduğu manzara nefes kesici güzellikte. Tarihi Yarımada bir tarafta, Anadolu bir tarafta uzanıyor. Otelin 9. katında bulunan restoran, İstanbul’u ayaklarınız altına seriyor.

Masamızdan Topkapı Sarayı ve Tarihi Yarımada manzarası.

Yemekler

Yediklerimiz aklımızı başımızdan aldı. Biz Portekiz lezzetlerini tatmayı tercih ettik ve içki olarak İspanya’daki örneklerini aratmayan 2 kadeh sangria sipariş ettik.

Sunulan başlangıcı çok yaratıcı bulduğumu belirtmek istiyorum. Küçük ve şık bir kasede servis edilen peynir-krema karışımı üstüne eklenen acı biber reçeli ve taze fıstık kırıntıları çok lezzetliydi. Bu özgün lezzetin yanında verilen sıcak ve taze tam tahıllı ekmek dilimleri de bizi fevkalade memnun etti.

Biz başlangıçlar ve ara sıcaklardan oluşan bir tadım yapmayı tercih ettik. Levrek Marin, Tava Kalamar, Yeşil Salata, Peixinhos da Horta (Portekiz usulü taze fasulye tempura) ve Pastéis de Bacalhau (Morina balığı kroket) sipariş ettik. Octo Restoran’ın Karaköy semtindeki muadili olan mekanlarda da bulunmuş biri olarak şunu söyleyebilirim: Fiyat-performans, çalışanların kalitesi ve yemeklerin lezzeti göz önünde bulundurulduğunda Octo Restoran çıtayı bir hayli yükseltmiş.

Vee Sangrialar! Chambord (Fransız ahududu likörü), Cointreau (portakal likörü), ahududu püresi, tarçın çubukları, anason parçaları ve turunç parfümü dokunuşları ile hazırlanan sangria, Türkiye’de içtiğimiz en iyisiydi. İçkilerimizi hazırlayan genç barmenin masamıza gelip içkilerden memnun kalıp kalmadığımızı sorması üzerimizde pozitif bir etki bıraktı. Müşteri memnuniyeti ve sürdürebilir yüksek standartlar Octo Restoran’ın en önemli öncelikleri olarak görünüyor. Türkiye’de yeme-içme sektörünün önemli problemlerinden olan fiyat-performans dengesizliği ve işletmelerin maddi kazançlarına müşteri memnuniyetinden daha büyük önem vermesi gibi kalitesiz konseptlerden sıkıldıysanız Octo Restoran’ı denemenizi şiddetle öneririm.

Muadilleri ile karşılaştırıldığında Octo Restoran’ın fiyatlarına makul diyebilirim. Fiyatlar hakkında bilgi sahibi olmanız için altta güncel menüyü paylaştım.

Önemli bir bilgi paylaşmak istiyorum. Octo Restoran %10 servis ücreti ile çalışıyor. Hesabınızın %10’u servis ücreti olarak ekleniyor. Sunulan kaliteli servis ve lezzetli yemekler düşünüldüğünde %10 servis ücreti son derece makul bir talep.

Sıcak ve taze tam buğday ekmeği ile servis edilen başlangıç

Yemek Menüsü

Menüyü görüntüleyemiyorsanız, aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

İçki Menüsü

Menüyü görüntüleyemiyorsanız, aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.


Argun Konuk
Argun Konuk

Türkiye ve dünyanın farklı yerleri hakkında seyahat ve tarih yazıları yazıyorum.


Türkiye hakkında diğer yazılar