Noratus: Ermenistan’da Kocaman Bir Ortaçağ Mezarlığı

Ermenistan’ın Noratus kasabasında bulunan Noratus Mezarlığı, dünyadaki en büyük antik mezarlıklardan biri


Noratus (Noraduz olarak da biliniyor), 800’den fazla antik mezar taşı ve kaçkarı bünyesinde barındıran bir mezarlık. Peki kaçkar nedir? Kısaca kaçkarlar, Ermeni kültürünün önemli öğelerinden kabul edilen, üzerinde oymalar, haçlar ve desenler bulunan büyük haç anıt taşlarıdır.

Ermenistan’ın en büyük gölü olan Sevan’a sadece birkaç km uzaklıkta bulunan Noratus kesinlikle görülmesi gereken nefes kesici güzellikte bir yer. Noratus mezarlığı Ermenistan’ın bilinmeyen yerleri arasında yer alıyor. Bu sebeple bu alanı az sayıda insan ziyaret ediyor.

Noratus’taki en eski kaçkarların tarihi 10. yüzyıla dayanıyor. Ama bu mezarlıkta gördüğünüz çoğu kaçkar ve mezar taşı 16. ve 17. yüzyıllarda, kaçkar geleneğinin yeniden ün kazanmaya başladığı dönemde yapılmış.

Noratus’daki kaçkarlar

Kaçkarlar dışında birçok ortaçağ mezar taşını da Noratus’da görmek mümkün. Bu mezar taşlarında düğün, dini tören, köy yaşamı gibi günlük hayat sahnelerinin tasvirlerini göreceksiniz.

Günümüzde, Noratus’taki tarihi eserlerin hemen hemen hepsi yosun ile kaplı. Ama çoğunlukla taşların üzerine işlenmiş olan yüzlerce yıllık desen, yazı ve tasvirleri net bir şekilde görmek mümkün.

Eski mezar taşları ve desenler
İyi korunmuş bir mezar taşı

Kültür Notu: Kaçkarlar

Ermeni haç taşları olarak da bilinen kaçkarlar, geleneksel desen, motif ve tasvirler ile kaplı anıt taşlarıdır. Kaçkarlar, Ortaçağ Ermeni sanatının önemli ve karakteristik öğelerinden biri olarak kabul edilirler. Günümüzde yeryüzünde yaklaşık 40.000 kaçkarın olduğu tahmin edilmektedir. Bu taş işçiliği sanatının en önemli özelliklerinden biri, her kaçkarın biririnden farklı bir tasarıma sahip olmasıdır.

Ziyaretçiler için bilgiler

-Noratus’ta park ücretsiz. Ama Ermenistan’da da Türkiye’deki gibi değnekçiler var. Bölgede yaşayan biri sizden cüzi bir miktarda Ermeni dramı talep edebilir. Genelde 100-200 dram civarında para istiyorlar. Bu da yaklaşık 3-4 liraya eşit. Verip vermemek size kalmış.

-Noratus’u 7/24 ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

-Kaçkarların arasında bulunan küçük şapele göz atmayı unutmayın. Şapeli aramanıza gerek yok. Mezarlığa girdiğinizde yapıyı diğer mezar taşları arasında kolayca göreceksiniz.

Üzerinde yazılar ve desenler olan başka bir Ermeni mezar taşı

Noratus mezarlığı nerede?


Argun Konuk
Argun Konuk

Dünyanın ve Türkiye’nin farklı yerleri hakkında seyahat yazıları yazıyorum.


Diğer Ermenistan Yazıları


Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.