Konya Kadınlar Pazarı (Tarihi Melike Hatun Çarşısı)

Konya hergün, kadim Türk-İslam kültürel mirasını keşfetmek için şehre akın eden binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Tabi ki Konya’nın Türk-İslam tarihindeki büyük değeri tartışılmaz. Ama bu yazıda şehrin çok az bilinen başka bir noktasını keşfedeceğiz.

Yazının içindekiler

  • Kadınlar Pazarı (Tarihi Melike Hatun Çarşısı)
  • Kadınlar Pazarı’nı neden ziyaret etmelisiniz?
  • Kendi geleneksel deneyiminizi yaratabilirsiniz
  • Fotoğraf için en iyi yerler
  • Kadınlar Pazarı nerede?

Kadınlar Pazarı (Tarihi Melike Hatun Çarşısı)

Kadınlar Pazarı, Konya’nın saklı hazinelerinden. Şehrin merkezinde bulunan bu yapı, günümüzde Tarihi Melike Hatun Çarşısı olarak da biliniyor. Ama Konya’yı ziyaret eden turistlerin çoğu Kadınlar Pazarı’nı bilmiyor.

Günümüzde Kadınlar Pazarı’nda kadın esnaf yok. Ama önceki yıllarda burası, her Pazar günü Konyalı kadınların yöresel ürünlerini satarak para kazandıkları bir yermiş.

Kadınlar Pazarı’nı neden ziyaret etmelisiniz?

Fotoğraflardan da görüldüğü üzere pazar tam bir renk cümbüşü. Kadınlar Pazarı’nda rahatça gezebilirsiniz, esnafla sohbet edebilirsiniz ve İç Anadolu’nun bereketini göreceğiniz tezgahların fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Şehrin diğer turistik ve tarihi noktalarına kıyasla burası çok daha farklı bir deneyim sunuyor. Ayrıca pazarda Konya’nın meşhur küflü peynirini ve çeşiti kuru yemişleri de deneyebilirsiniz.

Kendi geleneksel deneyiminizi yaratabilirsiniz

Güzel bir fikir paylaşmak istiyorum. Kadınlar Pazarı’ndan Konya’nın yöresel küflü peynirini alıp yakındaki bir fırın-simitçide simit ve çay keyfi yapabilirsiniz. Ben denedim ve size de tavsiye ediyorum.

Ayrıca pazardaki tezgahlarda sayısız doğal çiftlik ürünü de bulabilirsiniz. Burası Konya sakinlerinin alışveriş için uğrak noktalarından.

Fotoğraf için en iyi yerler

Pazarda etrafı gezip tezgahları fotoğraflayabilirsiniz. Ama fotoğraf çekmeden önce esnafın iznini almayı da unutmayın.

En iyi fotoğraf noktası ise 3. katta bulunuyor. Pazara özelikle yukarıdan baktığınızda manzara tek kelime ile mükemmel. Ben bu yazının ilk fotoğrafını, pazarın çay ocağında çalışan çocuğa çektirmiştim. Çocuğu orada görürseniz siz de rica edebilirsiniz. Ama tabi bir 10-20 lira bahşiş vermeyi de es geçmeyin.

3. kattan pazarın manzarası

Kadınlar Pazarı nerede?

Pazar, Konya’nın merkezinde bulunuyor. Harita, sizin cihazınızda çalışmıyor ise buraya tıklayarak Kadınlar Pazarı’nın Google Haritalar’daki yerini görebilirsiniz.Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.