Kocatepe: Ankara’nın En Büyük Camisi

Kocatepe Cami, Ankara’nın bilinen ama fazla ziyaret edilmeyen yerleri arasında. Şehir merkezinde bulunan ve 24.000 kişilik kapasiteye sahip olan Kocatepe, Ankara’nın en büyük camisi.

Yazının içindekiler

  • Kocatepe Cami
  • Kocatepe Cami’nin Tarihi
  • Ziyaretçiler için bilgiler
  • Kocatepe Cami nerede?

Kocatepe Cami

Turistler genelde Ankara’ya geldiklerinde şehrin popüler noktaları olan Anıtkabir, Kale ve Kızılay’ı ziyaret ediyorlar. Ama Kocatepe Cami’ni çoğunlukla az kişi geziyor.

Kocatepe Camii, şehrin merkezinde olan Kızılay’ın Kocatepe bölgesinde bulunuyor.

Kocatepe Cami’nin Tarihi

Cami inşaati oldukça uzun sürmüş. Temelin 1967 yılında atılmasına rağmen caminin tamamlanması 20 yılı almış. İlk mimari planın “çok modernist” bir tarza sahip olması sebebi ile daha geleneksel çizgilere bağlı kalınarak ikinci bir plan tasarlanmış. 1987 yılında ise Kocatepe Cami’nin açılışı, dönemin cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından yapılmış.

Kocatepe Cami’nin modernist görüldüğü için değiştirilen planı kabul olsaydı, caminin görüntüsü, günümüzde Pakistan’ın başkenti İslamabad’da bulunan Faysal Cami’ne benzer olacaktı.

Faysal Cami de, Kocatepe’nin ilk planının sahibi mimar Vedat Dalokay tarafından tasarlanmıştır. (Görsel kaynağı: commons.wikimedia.org / Khalid Mahmood)

Kocatepe Cami’nin günümüzdeki mimari tarzı, dünyaca ünlü Osmanlı usta Mimar Sinan’ın tarzından esin alınarak tasarlandı. Osmanlı İslami stili izlerini taşıyan cami 24.000 kişiyi ağırlayabiliyor.

Ziyaretçiler için bilgiler

Kocatepe Cami aktif bir ibadet merkezi olduğu için camiyi ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Cami hergün 05:00 – 23:30 saatleri arasında açık.

Kocatepe Cami Nerede?

Aşağıdaki harita cihazınızda çalışmıyor ise buraya tıklayarak caminin yer bilgilerine ulaşabilirsiniz. Koordinatlar: 39.916773, 32.860766Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.