Kazan Karalar Roma Tapınağı ve Mariegordus Antik Şehri

Ankara’da yanı başımızda bulunan saklı tarihi hazinelere bir yenisini daha ekliyoruz: Kazan Karalar Roma Tapınağı ve Mariegordus Antik Şehir Kalıntıları. Anadolu’nun yüzlerce bilinmeyen yerinden biri olan Mariegordus Antik Roma Şehri’nin kalıntıları, Ankara Kahramankazan’da, Karalar Köyü’nün Asarkaya bölgesinde bulunuyor.

Roma tapınağı kalıntıları
Tapınağın mermer parçalarından biri.

Maalesef bu yerleşim yeri hakkındaki bilgiler, 1993 yılında yapılan bir arkeolojik kazıda bulunanlar ile sınırlı. Biz de internette tesadüf eseri rasgeldiğimiz bu tarihi yeri ziyaret ettik. Böylesine geniş alana yayılmış bir yerleşim yerinin nasıl kazılıp turizme kazandırılmadığına şaşırdık.

Surlarla çevrili büyük bir kaya olan Asarkaya etrafına kurulan Mariegordus yerleşim yerinin Roma ve Galat zamanlarında askeri amaçlar için kullanıldığı düşünülüyor.

Arabayı nereye parketmeli?

Köy yolunun kenarındaki çimliklere arabanızı park edebilirsiniz. Bu noktadan kalıntıların olduğu tepeye 5 dakikalık yürüyüşle ulaşabilirsiniz.
Roma Tapınağı zemini
Asarkaya’nın güneydoğu yamacında büyük bir amfi tiyatro olduğunu düşündüğümüz bir yapı var.

Asarkaya’nın en kayda değer kalıntısı olan Roma tapınağının güneydoğu yönünde (tepenin yola bakan kısmında), kayaların arasında derine inen 56 basamaklı bir tünel bulunuyor. Tünelin zeminini su bastığı için derine inmek mümkün değil. Ama dikkatli bakılırsa, gözle görülür bir şekilde tünelin sola kıvrılıp devam ettiği görülebilir. Orada konuştuğumuz çoban, tünelin kaya altında birçok oda ve kale ile bağlandığını söyledi.

1993 yılında yapılan kazıda bölgede, kral mezarları, birçok çanak çömlek ve Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine ait aletler bulunmuştur. Fakat bölge arazi yapısının kazmaya elverişli olmayışı, arkeolojik çalışmaların ilerlemesine engel olmuştur.

Günümüzde definecilerin uğrak noktası haline gelen Asarkaya’da birçok yasadışı kazılmış yer görmek mümkün. Bölgenin eski fotoğrafları ile bizim çektiğimiz fotoğraflar karşılaştırıldığında, bu tarihi yere verilen zararı görmek mümkün olacaktır.

Antik kalıntılar nerede?

Antik Roma tapınağının kalıntıları aşağıdaki kordinatlarda bulunuyor.

Tünelin girişi nerede?

Tünele inmenin en kolay ve güvenli yolu, tapınak kalıntılarının olduğu yerden tepenin arka kısmına (asfalt yola bakan yöne) doğru inmek. Eski aşınmış merdivenler tehlikeli değil. Ama dikkatli olmakta fayda var. Ben tünele girdiğimde zemini 20-30 cm kadar su basmıştı. Tünel sola kıvrılıyor ve büyük bir oda-mağara sistemine bağlanıyor.


Argun Konuk
Argun Konuk

Türkiye ve Dünya’daki ilginç yerler ile ilgili seyahat ve tarih yazıları yazıyorum.


Diğer Türkiye yazıları


Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.