Kayaköy: Fethiye’de Hayalet Rum Köyü

Yazının içindekiler

 • Kayaköy
 • Kayaköy’de görülecek yerler
  1. Kayaköy’ün hayalet sokakları
  2. Aşağı Kilise
  3. Yukarı Kilise
  4. Kayaköy’ün zirvesi
  5. Af Kule Manastır kalıntıları
 • Ziyaretçiler için bilgiler
 • Kayaköy nerede? Ulaşım nasıl?

Anadolu, sayısız medeniyete yüzyıllarca ev sahipliği yapmış, dünyanın en kadim toprakları arasında. Bu yarımadanın her köşesi tarihi kalıntılar ile dolu. Ülkeyi saran Osmanlı mirasına ek olarak Türkiye’nin merkezinde Hitit, Lidya ve Frig, doğusunda Selçuklu, Ermeni, Süryani, batı kıyılarında ise Yunan ve Roma mirasına tanıklık etmek mümkün.

Muğla ili sınırlarında bulunan Fethiye ve Ölüdeniz, bölgenin en çok ziyaret edilen turistik beldeleri arasında. Nefes kesici doğal güzellikleri, kadim tarihi kalıntıları ile ünlü bu alan, az kişinin bildiği çok gizemli bir tarihi noktaya da ev sahipliği yapıyor: Kayaköy.

Kayaköy kalıntıları (fotoğraf: Bjørn Christian Tørrissen)

Kayaköy

Karmylassos (modern Yunanca’da Livissi) ismi ile bilinen Kayaköy’deki en eski insan varlığı M.Ö 4. yüzyıla tarihlendiriliyor. M.S 11. yüzyıl itibari ile Kayaköy’ün nüfusunun çoğunlukla Rumlardan oluştuğu da tarihi kayıtlar arasında.

14. ve 20. yüzyıllar arasındaki Osmanlı döneminde Kayaköy’ün Hristiyan Rum sakinleri barış içinde yaşamış. Ama 1919-1922 yılları arasında yaşanan Türk-Yunan Savaşı sonuncunda imzalanan Nüfus Mübadelesi anlaşması sonucunda Kayaköy’ün Rum sakinleri Yunanistan’a gitmiş. Bugün kalıntılarını görebileceğiniz çoğu yapı 18. ve 19. yüzyıllar arasında inşa edilmiş. 1923 yılından beri terkedilmiş bir hayalet köy olan Kayaköy, doğanın yıkıcı etkileri sonucunda her gün daha da yok oluyor.

Kayaköy bir dönem Osmanlı Rumları tarafından iskan gören varlıklı bir yerleşim yeriydi. Bir tepenin yüzüne inşa edilen bu köy, yemyeşil dağlar ile çevrili. Evlerin inşası sırasında gösterilen özen sonucunda hiçbir yapı diğerinin manzarasını kapamıyor.

Terkedilişinin öncesinde Kayaköy’ün nüfusu 3000 civarındaydı. Burası, kendi gazetesi bile olan çok üretken ve kalabalık bir köydü.

Kayaköy‘de görülecek yerler

Kayaköy yerleşimi 300’den fazla ev, birçok küçük şapel, 2 büyük kilise, 1 okul binası ve 1 gümrük binasından oluşuyor.

1-Kayaköy’ün Hayalet Sokakları

Köyü örümcek ağı gibi saran Arnavut kaldırımlı dar sokakları uzun uzadıya keşfetmenizi tavsiye ederim. Kayaköy’ün eski Rum sakinlerinin yıllar önce yürüğü sokaklarda gezmek çok ilginç bir his. Eski yapıların içlerine girip antik mimarinin kalan izlerini görebilirsiniz.

2-Aşağı Kilise (Panagia Pirgiotissa)

Panagia Pirgiotissa, Kayaköy’ün en iyi korunmuş yapısı. Bu kilisenin günümüze kadar ayakta kalmış olmasının sebebi, bu yapının ayrıca Kayaköy’ün en büyük binası olması. Köyün merkezinde bulunan bu kilisenin duvarlarında az sayıda da olsa birkaç fresk ve duvar resmi görmek mümkün. Ayrıca kilisenin girişinde ve orta kısmındaki zeminde iyi korunmuş mozaikler var.

Aşağı Kilise (Panagia Pirgiotissa) (fotoğraf: Nikodem Nijaki)
Aşağı Kilise’nin duvarları (fotoğraf: William Neuheise)

3-Yukarı Kilise (Taxiarchis)

Orijinal Rumca ismi Taxiarchis olan Yukarı Kilise, Kayaköy’ün terkedilişinin ardından 1960’lı yıllara kadar cami olarak kullanıldı. Buradaki insan varlığının ve aktivitelerin bir dönem daha devam etmiş olması sebebiyle Yukarı Kilise, Aşağı Kilise kadar eski görünmüyor. Yapının içinde mozaikler ve duvar resimleri bulunuyor.

4-Kayaköy’ün Zirvesi

Köyün kalıntılarının bulunduğu tepenin zirvesi Kayaköy’ün eşsiz manzarasına tanıklık edebileceğiniz bir yer. Ayrıca bu noktada küçük bir şapel bulunuyor. Gün batımına yakın zamanda bu tepeye tırmanıp günü bu nefes kesici manzarayı izleyerek noktalayabilirsiniz.

5-Af Kule Manastır Kalıntıları

Bu manastır Kayaköy’e 4.5 km uzaklıkta bulunmasına rağmen görülmesi gereken bir yer. Tarihi kaynaklara göre Ayios Elefterios isimli bir keşiş bu manastırı tek başına inşa etmiş ve tüm hayatını burada inzivaya çekilerek geçirmiş. Kayaköy’den Af Kule’ye yürüyerek gitmek yaklaşık 45 dakika sürüyor. Denizin hemen yanında bulunan bu yapıdan bulutsuz bir günde Rodos Adası’nı görebilirsiniz.

Google Haritalar’dan Kayaköy – Af Kule arasındaki yolu görmek için tıklayın.

Af Kule Manastırı (fotoğraf: tatilseyahatturizm.blogspot.com)

Ziyaretçiler için bilgiler

Ziyaret saatleri: Kayaköy’ü yaz döneminde (1 Nisan-1 Ekim) 10:00-19:00 saatleri arasında, kış döneminde ise (1 Ekim-1 Nisan) 08:30-17:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

*Pandemi sebebi ile ziyaret saatleri değişebilir. En güncel ziyaret bilgilerine ulaşmak için linke tıklayın.

Giriş ücreti: Kayaköy’ü ziyaret ücreti yetişkinler için 12.5₺.

Ziyaret etmeden önce bilmeniz gerekenler: Kayaköy’ü ziyaret etmeden önce taşlık ve dik arazide yürüyüşe uygun ayakkabılar giyin. Yanınızda bol su ve atıştırmalık bulundurmanızı tavsiye ederim. Burayı yaz döneminde ziyaret etmeyi planlıyorsanız güneş kremini kesinlikle ihmal etmeyin.

Kayaköy nerede? Ulaşım nasıl?

Toplu taşıma

Fethiye – Kayaköy arasında ulaşım kolay. 1 Kasım 2020 tarihli otobüs seferlerini aşağıda görebilirsiniz.

Fethiye’den Kayaköy’e: 07:00/08:00/09:00/10:00/11:00/12:00/13:00/14:00/15:00/16:00/17:00/18:20

Kayaköy’den Fethiye’ye: 08:00/09:00/10:00/11:00/12:00/13:00/14:00/15:00/16:00/17:00/18:00/19:00

*Pandemi sebebi ile otobüs seferlerinde değişiklik olabilir. En güncel bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.


Argun Konuk
Argun Konuk

Dünyanın farklı yerleri hakkında seyahat videoları yapıyorum ve yazılar yazıyorum.


Diğer Türkiye Yazıları


Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.