Kars Kırsalında Bir Karapapak Azeri Mezarlığı: Taşköprü

Doğu Türkiye turumda, Kars’ın Çıldır gölü havzasınaki köyleri gezerken rastladığım bir Karapapak Azeri mezarlığı

Yazının içindekiler

  • Taşköprü Karapapak Azeri Mezarlığı
  • Mezarlık nerede?
  • Hazır Taşköprü’ye gelmişken…

Önemli bir bilgi: Terekemeler (Tərəkəmə) olarak da bilinen Karapapaklar, Azerbaycan Türklerinin bir koludur.

Taşköprü Karapapak Azeri Mezarlığı

Doğu Türkiye seyahatimde yüzlerce kilometre araba kullandım ve birçok bilinmeyen tarihi yeri gezdim. Kars’taki ikinci günümde ise, Çıldır Gölü civarını keşfetmek için sabah erkenden yola çıktım.

Çıldır Gölü’nün doğu tarafında bulunan Taşköprü Köyü’ne ulaşmadan birkaç yüz metre önce, yol kenarında eski bir mezarlık gördüm. Eski mezar taşları bulma umudu ile arabayı parkettim ve mezarlığa girdim. İlk olarak, Türkiye’deki her mezarlıkta görülen beyaz mermerli yeni mezarlar gördüm ama daha da yaklaşınca otların arasında saklı birkaç eski Karapapak Azeri mezar taşı keşfettim.

Taşköprü Köyü’nün mezarlıktan görünen manzarası

Malesef mezarlığın durumu genel olarak çok iyi değil. Yeni mezar taşlarının hali eski Karapapak mezarlarına kıyasla daha iyi. Ama eski mezar taşlarının çoğu yabani otlar tarafından esir alınmış.

Burası çok ama çok ücra bir yerde bulunduğu için etrafta kimseler yok. Ben de mezarlığı ziyaretim sırasında kimseyi görmedim ve bu tarihi yeri olabildiğince detaylı bir şekilde gezdim. Türkiye’nin böyle unutulmuş eski kültürel miraslarını ziyaret etmek mükemmel bir his.

Mezarlık ve köy hakkında detaylı bilgi almak isterseniz, Taşköprü Köyü merkezine gidip oradaki Karapapak kökenli vatandaşlarımızla konuşabilirsiniz. Kars kırsalı sakinleri çok ama çok misafirperver ve yardımsever.

Bu arada mezarlığı ziyaret ederseniz, yılan ve çıyan gibi canlılara karşı dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Mezarlık nerede?

Mezarlık, Google Haritalar veya diğer herhangi bir online harita uygulamasında işaretli değil. Ben de bu tarihi yere, araba kullanırken tesadüf eseri rastladım.

Eğer aşağıdaki harita, cihazınızda çalışmıyorsa mezarlığın yerini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Mezarlığın koordinatları: 40°57’02.9″N 43°15’35.2″E

Hazır Taşköprü’ye gelmişken…

Unutmayın ki Kars’ın kırsalı sayısız tarihi ve antik kültürel miras ile dolu. Özellikle önceki yıllarda Kars, Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri haline geldi. Ama şehri ziyaret eden turistler genelde Kars kırsalını çok fazla keşfetmiyor. Kars merkezin dışında çok sayıda mezarlık, cami, kilise, doğa harikası, ücra köy ve misafirperver yöre sakini bulmak mümkün.

Kars nefes kesici güzellikte bir şehir. Bu kadim kenti olabildiğince detaylı gezmeye çalışmanızı tavsiye ederim.

Eğer Taşköprü Karapapak mezarlığını ziyaret ederseniz, buraya birkaç kilometre uzaklıkta olan tarihi Gülyüzü Köyü’nü de gezebilirsiniz. Gülyüzü Köyü’nde bulunan 11. yüzyıl tarihli kilise kalıntılarını da görmeyi unutmayın.



Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.