Juliopolis Nekropolü

Ankara Tarihi Yerler Envanteri #22 | Juliopolis Nekropolü


Nallıhan – Ankara

İnfo: Wikipedia.org

Juliopolis Nekropolü; Ankara’nın Nallıhan ilçesinde bulunan bir nekropoldür. Juliopolis Antik Kenti’nin bir parçası olan alan ilk olarak 1999 yılında keşfedilmiş ve milattan sonra 1. yüzyıla tarihlenmiştir.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi bünyesinde gerçekleştirilen çok sayıda kazıda üzerinde “Bithynia’nın kayıp kenti Juliopolis” yazan bronz sikkeler ele geçirilmiştir

Yapılan çalışmalar sonucunda nekropolün Helenistik dönemde Bitinya Krallığı tarafından oluşturulduğu, Roma döneminde yoğun biçimde kullanıldığı ve Bizans döneminde de hizmet vermeye devam ettiği tespit edilmiştir

Nekropol alanında yapılan kurtarma kazıları çerçevesinde farklı türlerde yaklaşık 700 adet mezar keşfedilmiştir. Oda, sanduka, toprak, lahit, taş plakalı ve Laginos tarzında oluşturulan mezarlarda çok sayıda kişisel eşya ele geçirilmiştir. Bunlar arasında takılar, metal kaplar, strigilisler, aynalar, koku şişeleri, sikkeler, kandiller ve seramik kaplar bulunmaktadır.

Bulunan mezarların büyük çoğunluğu Aladağ Çayı’nın doğusunda kalan kısımda yer alırken en fazla bulunan mezar tipi ise sanduka tarzı mezarlardır. Bölgedeki kayaç yapısının oyularak mezar açmaya elverişli olmasından dolayı daha çok sanduka mezarların tercih edildiği düşünülmektedir.


Argun Konuk
Argun Konuk

Türkiye ve dünyanın farklı yerleri hakkında seyahat ve tarih yazıları yazıyorum.


Benzer Tarihi Yerler


Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.