İnce Minareli Medrese: 13. Yüzyıl Selçuklu Mimari Harikası

Konya 2.2 milyonluk nüfusu ile İç Anadolu’nun en büyük şehirlerinden. Genel olarak köklü İslami tarihi, nefes kesici güzellikteki camileri ile bilinen Konya, sayısız Selçuklu ve Osmanlı dönemi eserine ev sahipliği yapıyor. Bu yazıda ise Selçuklu taş işçiliğinin en güzel örneklerinden olan İnce Minareli Medrese’yi tanıyacağız.

Yazının içindekiler

  • İnce Minareli Medrese’nin Tarihi
  • Ziyaretçiler için bilgiler
  • İnce Minareli Medrese nerede?

İnce Minareli Medrese’nin Tarihi

İnce Minareli Medrese, 1265 yılında (bazı kaynaklara göre 1264), Selçuklu Sultanı II. İzzeddin Keykavus’un veziri olan Sahip Ata Fahrettin tarafından yaptırıldı.

Sahip Ata Fahrettin önemli bir devlet adamıydı ve Konya’nın Moğollardan geri alınmasını takip eden yıllarda şehrin mimari gelişiminde büyük bir rol oynadı.

İnce Minareli Medrese, 19. yüzyılın sonuna kadar Konya’da önemli bir eğitim kurumu ve İslami ilimler merkezi olarak hizmet verdi. Tarihi kaynaklara göre 1876-1899 yılları arasında uzun bir restorasyondan geçen medresenin, 1901 yılında düşen bir yıldırım sebebi ile minaresi yıkıldı ve çatısı zarar gördü.

İnce Minareli Medrese’nin içi (kaynak: Dosseman / commons.wikimedia.org)

1936 yılında ise, 20 yıl sürecek bir başka restorasyon başladı. 1956 yılında İnce Minare Taş Eserler Müzesi olarak yeniden açılan bu yapıda, önceki yüzyıllardan kalma birçok taş eser sergileniyor.

İnce Minareli Medrese’nin kaleden manzarası. Tarih 1885. Uzun minare ise 1901 yılında düşen yıldırım sonucunda yıkıldı (Kaynak: Robert G. Ousterhout: John Henry Haynes – A Photographer and Archaeologist in the Ottoman Empire 1881–1900 S. 89)

İnce Minareli Medrese, Selçuklu-Türk taş ustalığının en iyi korunmuş örnekleri arasında. Özellikle giriş kapısındaki İslami sanat, taş oymalar ve desenler tek kelime ile büyüleyici.

Ziyaretçiler için bilgiler

Müzeye giriş 15₺. Hergün 09:00 ve 19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

İnce Minareli Medrese, Konya’da görülmesi gereken yerler arasında. Ziyaretiniz yaklaşık 30 dakika sürecektir.

*En güncel ziyaret bilgilerine (bilet fiyatı, açılış saatleri) buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İnce Minareli Medrese’nin girişi (kaynak: Bernard Gagnon / commons.wikimedia.org)

İnce Minareli Medrese Nerede?

Medrese, Konya’nın şehir merkezinde bulunuyor. Aşağıdaki harita sizin cihazınızda çalışmıyor ise, buraya tıklayarak medresenin yerini görebilirsiniz.Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.