Hovhannavank Manastırı – Ermenistan’ın Antik Dini Yerleri

*Kapak fotoğrafı: Hovhannavank Manastırı

4. yüzyılda inşa edilmiş olan Hovhannavank Manastırı, Aragatsotn Bölgesi’nde, Kasagh Vadisi’nin yanıbaşında bulunuyor


Ermenistan’ın şehirleri kadar kırsal bölgeleri de ilginç tarihi hazineler barındırıyor. Erivan’ın kuzeyinde, şehre 26 km (araçla 32 dakika) uzaklıkta bulunan Hovhannavank Manastırı, Ermenistan ve Kafkaslar’ın en eski Hristiyanlık mabedlerinden biri.

Gelin Ermenistan’ın saklı hazinelerini beraber keşfedelim!

Hovhannavank Manastırı’nın kubbeleri

Hovhannavank Manastırı

Hovhannavank Manastırı, 4. yüzyılda Aziz Aydınlatıcı Grigori tarafından kuruldu. Küçük bir tarih notu: Aziz Aydınlatıcı Grigori, Ermenistan’da Hristiyanlığı yayan ilk kişi olması ile bilinen önemli bir tarihi figür. Hovhannavank Manastırı, özellikle 12. ve 17. yüzyıllar arasında, bölgedeki önemli bir dini merkez olması ile ün kazanmış bir kompleks. Hovhannavank Manastırı’nı çevredeki benzer yapılardan ayıran en önemli özelliklerinden biri scriptorumunun olması. Manastır yazıhanesi olarak da bilinen scriptorium, özellikle Ortaçağ manastırlarında bulunan, el yazmalarının yazımı, çoğaltılması ve eski dokümanların tercümelerinin yapılması amacı ile kullanılan odaya verilen isimdi.

Hovhannavank Manastırı’nı çevreleyen savunma duvarlarının 12. yüzyılda dış tehditlerden korunma amacıyla inşa edildiği düşünülüyor. Günümüzde, bu duvarların çoğunu iyi korunmuş şekilde görebilirsiniz.

Manastır, Kasakh Vadisi uçurumlarının hemen yanıbaşında kurulmuş. Bu sebeple manzara olağanüstü.

Manastırdan Kasagh Vadisi’nin manzarası

Manastırın içi

Hovhannavank Manastırı’nın içi kaçkarlar, desenler ve antik Ermenice duvar yazıları ile dolu. Bir başka kültür notu: Kaçkarlar, desenler ve motifler ile kaplı geleneksel Ermeni anıt taşlarına verilen ad. Ermeni kültürü ve Ermeni Hristiyanlık zanaatinin karakteristik parçalarından olan kaçkarları Ermenistan’ın hemen hemen her yerinde görmek mümkün.

Manastır bahçesinde eski bir kaçkar ve arkada karlı dağlar

Manastırın duvarlarında keşfedilen kitabelerden birinin Türkçeye çevirisi şöyle:

“…Merhametli Tanrı’nın lütfuyla, 642 (MS 1200) yılında, Torgom soyundan büyük Gevorg’un kızı Kraliçe Tamar’ın saltanatı sırasında, biz – Zakaria ve Ivane kardeşler – Avag Zakaryan’ın oğlu Büyük Sarkis’in oğulları , Tanrı’nın lütfunun ışığı yükseldiğinde ve Ermenistan’a girdiğinde ve bizi Mesih’in düşmanlarına karşı savaşta zayıflıktan yükselttiğinde ve onların güçlerini yok ettiğinde ve şiddetlerini söndürdüğünde, Ağrı ülkesi onların ağır boyunduruğundan kurtarıldı. Kulluk, adak sunmak istedi ve Hovhannavank’ın Kutsal Öncüsü’ne lütuf haraç verdi …”

Manastırın kubbeleri

Ziyaretçiler için bilgiler

Manastır’ın hemen önündeki araziye aracınızı ücretsiz bir şekilde park edebilirsiniz.

Hovhannavank Manastırı’na giriş ücreti yok.

Hovhannavank Manastırı girişinde bölgenin yerlisi olan bazı Ermeni teyzeler size sattıkları çiftlik ürünlerini göstermek isteyeceklerdir. Ayrıca bazı teyzelerin evleri manastırın hemen yanında ve teyzeler evlerinde cuzi miktarlara çay ve kahve servis ediyorlar. Ermeni köy yaşamını deneyimlemek isterseniz, bu teyzeleri kırmayarak tekliflerine olumlu cevap verebilirsiniz.

Buraya gelmişken, Hovhannavank’a 5 km uzaklıktaki Saghmosavank Manastırı’nı da ziyaret edebilirsiniz.

Hovhannavank Manastırı nerede?


Argun Konuk
Argun Konuk

Dünya ve Türkiye’nin farklı yerleri hakkında seyahat ve tarih yazıları yazıyorum.


Diğer Ermenistan Yazıları