Khor Virap Manastırı, Türkiye-Ermenistan Sınırı

Ermenistan’daki en kutsal manastırlardan biri olarak kabul edilen Khor Virap Manastırı’nı ziyaret ettim. Erivan’a 45KM ve Türkiye sınırına birkaç yüz metre uzaklıkta bulunan Khor Virap, ziyaret ettiğim en ilginç yerlerden biriydi.

Khor Virap

Khor Virap, Ermenistan’ın en turistik noktalarından biri. Manastırın popülerliğinin iki sebebi var: konum ve dini önem. Khor Virap, Türkiye-Ermenistan sınırına birkaç yüz metre uzakta bulunuyor. Sınır o kadar yakın ki, Türkiye topraklarındaki binaları, insanları ve askerleri görmek mümkün. Kutsal kabul edilen Ağrı Dağı’da ufukta görkemli bir şekilde yükseliyor. Tahmin edebildiğiniz gibi manzara… OLAĞANÜSTÜ!

Ama Khor Virap’ı popüler yapan asıl şey, Hristiyanlığı ilk kabul eden Ermeni Aziz Aydınlatıcı Gregori’nin Khor Virap Manastırı zindanlarında 13 sene hapsedilmiş olması.

Bunlar dışında, Khor Virap’ı günümüzde önemli bir merkez haline getiren bir diğer sebep ise geleneksel Ermeni düğünleri, vaftiz törenleri ve Ortodoks hac vazifelerinin burada düzenlenmesi. Khor Virap’ta hala yaşayan keşişler ve rahipler görmek mümkün.

Surp Astvatsatsin Kilisesi

Khor Virap Hakkında

  • Khor Virap, Ermenistan’daki en kutsal manastırlardan ve Ermeni Ortodoks Kilisesi’nin en kadim dini yapılarından biri. Bu antik manastır içinde bulunan Surp Astvatsatsin Kilisesi halen aktif. Bu sebeple Khor Virap’ı ziyaret edenlerin dini kurallara saygılı bir şekilde giyinmesi bekleniyor.
  • Kalabalık ziyaretçi gruplarına yakalanmamak ve rahatça gezip fotoğraf çekebilmek için Khor Virap’ı erken saatlerde ziyaret etmenizi öneririm.
  • Khor Virap’a bir tur aracılığı ile gitmeniz, ziyareti sizin için çok daha rahat hale getirecektir.
  • Khor Virap’ın yanıbaşında bulunan Lusarat köyünde atıştırmalık ve su alabileceğiniz birkaç market var.
  • Hristiyanlığı kabul eden ilk Ermeni Aziz Aydınlatıcı Gregori’nin 13 sene hapsedildiği zindanı es geçmeyin.
  • Manastırın etrafındaki bazı bölge sakinleri size küçük bir ücret karşılığında güvercin uçurmayı isteyip istemediğinizi sorabilir. Bu aslında ruhani bir uygulama. Khor Virap’da bırakılan güvercinlerin Ermenilerin kutsal kabul ettiği Ağrı (Ararat) Dağı’na uçtuğuna inanılıyor.

Saatler

Yaz 08.00 – 20.00

Kış 08.00 – 18.00

Ağrı (Ararat) Dağı ve Ermeni toprakları

Surp Astvatsatsin Kilisesi

Khor Virap’ın Kısa Tarihi

Khor Virap’taki ilk yapı M.Ö 642’de inşa edildi. 17. yüzyılda inşa edilen, manastırın ana kilisesi Surp Astvatsatsin Kilisesi günümüzde Khor Virap’ın sembolü olarak görülüyor. Hristiyanlığı kabul eden ilk Ermeni Aziz Aydınlatıcı Gregori’nin 13 sene hapsedildiği zindan ise St. Gevorg Şapeli’nin altında bulunuyor. 60 metre derinde bulunan bu zindana dar bir delikten iniliyor.

Manastırın yanında bulunan büyük bir mezarlık
Aziz Gevorg Şapeli

Khor Virap Nerede?

Khor Virap, Erivan’a 45 km ve Türkiye sınırına birkaç yüz metre uzakta bulunuyor. 3 alternatif ulaşım yolu, taksi, marşrutkalar (minibüs) veya tur aracılığıyla gitmek. Ben Khor Virap’a tur ile gittim. Tur ile gitmek taksi ile hemen hemen aynı tutuyor. Ama turda Khor Virap dışında başka yerleri de geziyorsunuz. Kısacası tur çok daha kapsamlı ve ekonomik. Tur tavsiyelerini yazının sonunda bulabilirsiniz.

Ben ve Khor Virap.
Erivan’dan Khor Virap’a kadar olan yol, ucu bucağı olmayan düzlükler ve fakir köyler ile dolu.

Argun Konuk
Argun Konuk

Türkiye ve Dünya’daki ilginç yerler ile ilgili seyahat ve tarih yazıları yazıyorum.


Diğer Ermenistan Yazıları