Goree Adası: Senegal’in Geçmişindeki Kara Leke

15-19. yüzyıllar arasında, AfrİKa’nın en büyük köle TİCARET MERKEZİ OLAN GOREE ADASI, GÜNÜMÜZDE SENEGAL’İN EN POPÜLER TURİST Merkezİ. GOREE’NİN ESKİ KOLONİ DÖNEMİNDEN KALAN BİNALARI, SOKAKLARI VE NEFES KESİCİ KUMSALLARINA BAYILACAKSINIZ!


Goree, Dakar’ın hemen yanı başında bulunan, 15-19. yüzyıllar arasında Afrika’nın en büyük köle ticaret merkezi olmuş olan küçük bir ada. İyi korunmuş koloni binaları, dar sokaklar, küçük kumsallar ve adayı sarıp sarmalayan ağaçlar ve renkli çiçekler Goree’nin en karakteristik öğeleri. Kara ve utanç dolu geçmişine rağmen Goree, Senegal’in en turistik yeri. Ada’nın nüfusu 2000 kişiden oluşuyor. 28 hektarlık alana sahip bu ada 1 günde kapsamlı bir şekilde gezilebilir.

Koloni döneminde kullanımış eski binaların çoğu günümüze kadar korunarak gelmiş.

Masraflar

Gidiş-geliş vapur ücreti: 5,200 CFA turistler için, 2,700 CFA Afrika ülkeleri vatandaşları için, 1,500 CFA Senegal vatandaşları için.

Konaklama: AirBnB fiyatları gecelik 20-35 Euro arasında değişiyor.

Yemek:  Günde 4000-6000 CFA yeterli olacaktır.

Adaya giriş vergisi: Bazı ziyaretçiler vapurdan inince “adaya giriş vergisi” adı altında 1000 CFA gibi düşük bir miktar ödüyor. Bu resmi bir prosedür ama herkes bu ücrete tabi tutulmuyor. Benim gibi bir çok ziyaretçi adaya sorgusuz sualsiz giriyor.

Keşfedilmeyi bekleyen bir çok yer var Goree’de.

-Ne Yapılır & Ne Görülür-

1-Köleler Evi

Köleler Evi, adanın en çok ziyaret edilen yeri. Bu yapı, koloni döneminde 4 yüzyıl boyunca köle marketi olarak kullanılmış. Köle tüccarları, masum Afrikalıları burada pazarlayıp gemilere yüklemiş. Günümüzde Köleler Evi, köle ticareti kurbanı milyonlarca Afrikalı’ya adanan önemli bir anıt olarak kabul ediliyor.

Milyonlarca kölenin gemilere yüklenmeden önce geçtikleri son kapı olan “Geri Dönülmeyen Kapı” (Door of No Return), utanç dolu köle ticaretinin ve karanlık geçmişin hatırlatıcısı olarak görülüyor.

Köleler Evi’nin girişi

2-Navaronnes Savaş Topu

Navaronnes Topu, Fransız Koloni Dönemi’nden kalan çok büyük bir savaş topu. Topun gövde kısmına bağlı, yerin 5 metre altına uzanan geniş bir kontrol odası var. Bu kontrol odasına, top mekanizmasının ortasında bulunan merdiven ile inebilirsiniz.

Topun etrafında, çalışmalarını ve eserlerini satan birçok sanatçı var. Bu muazzam yetenekli sanatçıların çalışmaları sizi çok şaşırtacak. Standlara bakabilir, sanatçılar ile sohbet edebilir ve çok ucuz fiyatlara satılan eserler satın alabilirsiniz. Savaş topunun hemen sol tarafındaki eski yapıda yaşayan sanatçı dostum “Freedom Revolution’ı” görmeden gitmeyin. Bu Rastafaryan sanatçı kesinlikle tanımanız gereken özgün bir kişilik.

Bu savaş topunun 5 metre altına inen bir kontrol mekanizması var
Adamım “Freedom Revolution”!

3-Gorée-Almadies Anıtı & Eski Fransız Kale Kalıntıları

Goree-Almadies Anıtı, Navaronnes Topu’nun yanıbaşında bulunan, Afrika halklarının emperyalist güçlere direnişine adanmış görkemli bir yapı. Anıt dışında, tepenin bu kısmında koloni döneminden kalan bir çok askeri yapının kalıntılarını görmek mümkün. Adanın bazı yerlileri ve Afrikalı sanatçılar bu eski kalıntıların içinde yaşıyor. Buradaki insanlar turistler ile muhabbet etmeye can atıyor. Yapıların arasında dolanırken bir çok insanın size seslendiğini duyacaksınız. Şanslıysanız, çay içmeye bile davet edilebilirsiniz.

Beni sohbet etmeye davet edenlerden biri
Eski Fransız dönemi askeri yapıları
Birçok insan bu yapıların içinde yaşıyor

4-IFAN Tarih Müzesi

Goree’deki insanlık tarihi 5. yy’a kadar dayanıyor. Dakar’ın tarih ve arkeoloji açısından en eski yerlerinden biri olan Goree’deki IFAN Tarih Müzesi ziyaret edilmesi noktalardan biri. Eski bir Fransız kalesi içine kurulan müzede insanlığın ilk dönemlerinden günümüze ulaşan kalıntılar ve Fransız Koloni dönemi eşyaları sergileniyor. Bunun yanında kalenin burçlarına tırmanıp eski savaş toplarını görebilir ve adanın manzarasını seyredebilirsiniz.

Kalenin avlusu

5-Aziz Eglise Kilisesi

Portekizliler tarafından 1833 yılında inşa edilen bu Katolik Kilisesi, Goree’deki tek kilise. Halen aktif bir kilise olarak hizmet veren bu yapıya giriş ücretsiz. İçerisi son derece sakin ve huzurlu. Uzun uzun oturup kilisenin atmosferinin keyfini çıkarabilirsiniz. Vatikan tarafından farklı bir önem atfedilen bu kilise 1992 yılında Papa Jean Paul tarafından ziyaret edilmiş.

Bu çok eski bir kilise ve çok huzurlu bir ortamı var

6-Goree Camisi

Goree Camisi, Senegal’in en eski camileri arasında yer alıyor. 1822 yılında inşa edilen bu cami, adanın güneyindeki tepenin yanıbaşında bulunuyor. Adanın hızla yükselen nüfüsuna karşı yetersiz kalan bu camide her gün onlarca insan ibadetlerini yerine getiriyor. Ezan ve Atlantik’in dalga seslerinin birbirine karıştığı bu büyüleyici noktayı kısaca ziyaret edebilirsiniz.

7-Henriette-Bathily Kadınlar Müzesi & Özgürlük Anıtı

Tüm kadınlar için! sloganı ile 1984 yılında açılan bu müzede Senegalli kadınların gündelik yaşamında önemli yer tutan eşyalar sergileniyor ve Afrika kadınlarının yükselişi anlatılıyor.

Müze binasının yanında bulunan Özgürlük Anıtı, 2006 yılında Senegal halkına Fransa tarafından armağan edilmiş. Köle ticareti kurbanlarına ve Senegallilerin bağımsızlık hareketine adanan bu anıt, Goree için önemli bir yere sahip.

8-Chauvier de Boufflers Restoranı

Ana kumsalın sol duvarı üstünde bulunan bu restoranın müşterilerine sunduğu manzara olağanüstü! Atlantik’i ve Dakar sahillerini ayaklarınızın altına seren bu noktada akşam yemeği yemeniz tavsiye edilir! Çalışanlar son derece cana yakın ve atmosfer mükemmel. Goree’nin her yerinde olduğu gibi burda da onlarca kedi var. Yemek yerken size eşlik edecek birçok küçük dostunuz olacak. Fiyatları makul olan bu restoranda kredi kartı kabul edilmiyor.

9-Chez Thio Kafe

Goree’de yemek yenebilecek en iyi yer! Geniş menü, iyi çalışanlar, lezzetli seçenekler ve ücretsiz internet… Burada dostum Valentino’yu bulun. Chez Thio’ya gittiğim her seferde benimle çok güzel ilgilendi ve her konuda bana çok yardımcı oldu. Chez Thio, Goree’de kredi kartı kabul eden tek kafe!

Goree’de Görülecek Yerler Listesi


Argun Konuk
Argun Konuk

Türkiye ve Dünya’daki ilginç yerler ile ilgili seyahat ve tarih yazıları yazıyorum.