Gavurkale Hitit Kalıntıları ve Kaya Oymaları

Ankara Tarihi Yerler Envanteri #16 | Gavurkale Hitit Kalıntıları ve Kaya Oymaları


Dereköy, Haymana – Ankara

Gavurkale hakkındaki detaylı yazıyı okumak için tıklayın.

Gavurkale kaya oymaları 3 bölümden oluşuyor. Kalıntıların bulunduğu tepenin doğu kanadında, 2 insan tasviri oyması iyi şekilde korunmuş. Bu oymaların sol tarafında, bir hayli zarar görmüş başka bir tasvir var. Arkeologların görüşüne göre bu üçüncü tasvir oturan bir tanrı. Ziyaretiniz esnasında dikkatli bakarsanız, bu üçüncü tasviri görebilirsiniz. Kaya oymalarındaki insan tasvirlerinin, uzun – sivri şapkaları, kılıçları ve ayakkabıları var.

Gavurkale, ilk olarak 1930 yılında arkeolog H. H. von der Osten tarafından keşfedildi ve kazıldı. Arkeolojik çalışmaları sonucu, Profesör Osten, Gavurkale’nin dini amaçlar ve cenaze töreni işleri için kullanıldığı kanısında vardı. Kalıntıların arka tarafında bulunan ve blok taşlarla kapanmış büyük oda, bu tepenin içine doğru giden bir tünelin olduğunun kanıtı olarak gösterildi.

1993, yılında Bilkent Üniversitesi Arkeoloji Bölümü, Gavurkale’de detaylı bir kazı çalışması yürüttü. Çalışmanın ilerleyen safhalarında edinilen bulgulara göre Gavurkale’nin, Profesör Osten’in 1930’da belirttiğinin aksine çok daha büyük ve mimari açıdan gelişmiş bir yerleşim yeri olduğuna karar verildi.

Kazılar esnasında tepenin eteklerinde bulunan yüzlerce Hitit seramiği, tepenin yüksek duvarlar ile çevrili olduğu ve birçok büyük yapının da bir zamanlar burada ayakta olduğunu işaret etmektedir. Uydu görüntülerinde bölgede bulunan kalıntılara bakıldığında, Gavurkale’nin etrafını çevreleyen küçük köy, gözetleme kuleleri ve askeri karakol gibi yapıların olduğu görülmektedir.

Gavurkale’ye Ulaşım

Dereköy yoluna kadar ulaşım rahat ama köyden sonra asfalt bitiyor ve toprak yol başlıyor. Dereköy, bölgenin genel düz arazi yapısının aksine alışılmamış yapıda kaya tepeler ve küçük vadiler ile çevrili. Bu sebeple, ana yoldan Dereköy yoluna sapıldığında, insan farklı bir dünyaya girmiş gibi hissediyor. Dereköy çok ıssız, biz köyden geçerken kimseyi görmedik.

Köye ulaştıktan sonra, 2 kilometre ilerdeki yol ayrımından, bozuk yola saptık. Bu noktadan sonra Gavurkale antik kalıntılarının bulunduğu tepeyi ufkun ilerisinde görmeye başladık. Tepeye yaklaştığımızda bir meşenin altına arabamızı park ettik ve 20 dakikalık çetin tırmanışa başladık. İyi korunmuş kaya oymaları ve antik kalıntıları gördüğümüzde ise büyülendik!

Gavurkale Nerede?


Argun Konuk
Argun Konuk

Türkiye ve dünyanın farklı yerleri hakkında seyahat ve tarih yazıları yazıyorum.


Benzer Tarihi Yerler


Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.