Ermenistan’da Bulunan Jrapi Selçuklu Kervansarayı

*İlk fotoğraf: Jrapi Kervansarayı (fotoğraf / Gurdeep Mattu)

Selçuklu Türkleri tarafından 12. yüzyılda inşa edilen Jrapi Kervansarayı, Ermenistan-Türkiye sınırının hemen yanındaki küçük bir Ermeni köyünde bulunuyor.

Yazının içindekiler

  • Jrapi Kervansarayı
  • Jrapi Kilisesi
  • Jrapi Kervansarayı ve Kilisesi nerede?

Ermenistan seyahatimde Gümrü’ye doğru giderken yol kenarındaki bir tepenin üzerinde bulunan iki antik yapı gözüme çarptı.

Sınıra birkaç metre uzaklıkta bulunan Jrapi köyüne yakın bir yerde arabayı yol kenarında parkedip, yapıları keşfetmek için tepeye doğru tırmandım. 1874 tarihli bir Ermeni kilisesi ve neredeyse 1000 yıllık bir Selçuklu kervansarayını uzunca keşfettim.

Jrapi Kervansarayı

12. yüzyılda inşa edildiği düşünülen Jrapi Kervansarayı’nın sadece küçük bir kısmı günümüzde kadar korunabilmiş. Çatısının 1/4’lük kısmının ayakta duran bu yapının birkaç kemeri ve duvarı dışında büyük bir bölümü yıkılmış.

Hakkında fazla bilgi bulunmayan bu kervansarayın İpek Yolu üzerinde seyahat eden kervan, tüccar ve seyyahların uğradığı küçük bir mola noktası olduğu düşünülüyor.

Jrapi Kilisesi

1874 yılında inşa edilen bu kilise, kervansarayın hemen yanıbaşında bulunuyor. Ermeni taş işçiliğinin iyi örneklerinden biri olarak kabul edilen bu küçük kilise son derece huzurlu bir ortama sahip. Kilisenin kapısı ben oradayken açıktı. 845 nüfuslu Jrapi köyünün cemattine hizmet veren bu kilisede bir çok adak, Hristiyanlık sanat eserleri, duvar resimleri ve taş eserleri görmek mümkün.

Jrapi Kilisesi (fotoğraf/ Gurdeep Mattu)

Kilise altarının kenarlarında iki küçük şapel var. İncil’deki sahnelerin tasvirleri, İsa’nın resimleri, Meryem Ana heykellerinin bulunduğu bu şapellere göz atmayı unutmayın. Jrapi Kilisesi o kadar otantik bir atmosfere sahip ki sanki zaman burada durmuş.

Jrapi Kilisesi’nin içi (fotoğraf / Gurdeep Mattu)

Jrapi Kervansarayı ve Kilisesi nerede?


Argun Konuk
Argun Konuk

Türkiye ve dünyanın farklı yerleri hakkında seyahat videoları yapıyorum ve yazılar yazıyorum.


Diğer Ermenistan yazıları