Çayyolu Höyüğü

Ankara Tarihi Yerler Envanteri #14 | Çayyolu Höyüğü


Çayyolu, Çankaya – Ankara

İnfo: WowTurkey.com

Ankara eğlence hayatının önde gelen adreslerinden Çayyolu’ndaki Park Caddesi yakınında M.Ö. 2000- 3000 (Erken Tunç) dönemine ait tarihi kalıntılar bulundu.

Kazı çalışmalarının danışmanı Gülçin İlgezdi, Çayyolu Höyüğü’nün günümüzde Ankara’nın merkezinde kazısı yapılan tek arkeolojik buluntu yeri olduğunu söyledi. İlgezdi, şu ana kadar tespit edilen tabakaların İlk Tunç Çağı’na (M.Ö 3100-2000) ait olduğunu söyledi. İlgezdi, şöyle konuştu: “Elde ettiğimiz veriler sayesinde, Ankara’nın İlk Tunç Çağı Kronolojisini anlamamız ve bu dönemde doğu ve batı arasındaki bağlantıları kurmamız mümkün olabilecek. Çayyolu Höyük’te, İlk Tunç Çağı’na ait bol miktarda çanak çömleğin yanı sıra, yine burada dokumacılığın yoğun olarak yapıldığını bize gösteren çok sayıda farklı tipte ağırşak ele geçti.

Höyükte toplam 5 plankarede çalışmalar sürdürülüyor. Özellikle Tunç Çağı öncesi Kalkolitik (Bakır Çağı) döneme tarihlendirilebilecek çanak çömlek parçaları ile karşılaşılması Çayyolu Höyüğün önemini daha da vurguluyor. Ankara’da henüz Kalkolitik dönemin hiç bilinmediği göz önüne alınırsa, bu bulgularımızın değeri daha da artıyor.”

Höyüğe giriş yasak.

Çayyolu Höyüğü Nerede?


Argun Konuk
Argun Konuk

Türkiye ve dünyanın farklı yerleri hakkında seyahat ve tarih yazıları yazıyorum.


Benzer Tarihi Yerler


Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.