Bolu’daki 583 Şato Evli Hayalet Disney Kasabası

Burj Al Babas, Arap yatırıcımları Türkiye’ye çekmek için Bolu’ya büyük bir termal tatil köyü inşa etmeyi amaçlayan bir projeydi. Ama günümüzde bu projeden geriye 583 adet Disney tarzında yapılmış şato evli kocaman bir hayalet kasaba kaldı.

Yazının içindekiler

  • Burj Al Babas
  • Burj Al Babas projesi neden başarısız oldu?
  • Önce ve sonra karşılaştırması
  • Burj Al Babas nerede?
  • Şato evlere nasıl girilir?

Ben de yüzlerce şato evin bulunduğu bu terkedilmiş yere gittim ve etrafı keşfettim. Bolu’nun Mudurnu ilçesinde bulunan Burj Al Babas villaları Türkiye’nin az bilinen ilginç yerleri arasında yer alıyor.

Burj Al Babas

Burj Al Babas, iyi finanse edilen yüksek bütçeli bir emlak projesinin nasıl korkunç bir kabusa dönüşebileceğinin en iyi örneklerinden biri. Yapımına 200 milyon dolar harcanan bu alanın şimdiki durumu içler acısı.

Villaların drone fotoğrafı

Villaların inşaatı 2014 yılında, UNESCO Dünya Mirası Aday Listesi’nde bulunan tarihi Mudurnu ilçesinde başladı. Nüfusu 20.000 olan Mudurnu, iyi korunmuş Osmanlı dönemi yapıları ve bir Bizans kalesine sahip olması ve Anadolu’nun Türkleşmesi döneminde oynadığı önemli rol ile biliniyor. Projenin başında, villaların bölgenin tarihi dokusunu bozacağını düşünen Mudurnu sakinleri projeye karşı çıkmışlardı.

Yüzlerce Disney şato evinin drone fotoğrafı. Fotoğrafın sol tarafında gördüğünüz uzun yapı, sitenin bitirilemeyen AVM’si.

Projenin amacı 732 adet Disney tarzında lüks şato ev inşa etmekti. 2019 yılına kadar 583 evin inşaatı tamamlandı. Buna ek olarak, içinde havuzlar, bir camii ve otel olması planlanan AVM binası bitirilemedi.

Burj Al Babas projesi neden başarısız oldu?

İlk etapta birkaç yatırımcının burada mülk alması sebebi ile projenin başarılı bir şekilde devam ettiği düşünüldü. Ama Türk lirasının değer kaybetmesi, Türk ekonomisinin zayıflaması ve ülkedeki siyasi istikrarsızlık gibi sebepler sonucunda yatırımcıların büyük bir kısmı Türkiye’ye yatırım yapmaktan vazgeçti. Kısa bir süre sonra da proje sahibi firma Sarot Grup iflas etti ve burada zaman durdu.

Evler dip dibe, birbirlerinden sadece birkaç metre uzaklıkta inşa edilmiş

Önce ve sonra karşılaştırması

ÖNCESİ

Proje sahibi firmanın internet sitesine baktığımda, Burj Al Babas Villaları’nın kataloğunu gördüm. Bu alanın böyle görünmesi planlanmış.

SONRASI

Yüksek bütçeli bu proje, günümüzde yüzlerce şato evin olduğu hayalet bir kasabaya dönüşmüş durumda.

Burj Al Babas nerede?

Şato evlere nasıl girilir?

Burj Al Babas’a gitmeyi planlıyorsanız bu bölümü dikkatle okumalısınız.

Genellikle bu alana gelen çoğu ziyaretçi villalara giremeden geri dönüyor. Burj Al Babas’a sorunsuz bir şekilde girmenin en kolay ve rahat yolunu sizinle paylaşmak istiyorum. Villaların önünden geçen asfalt yol Mudurnu’ya gidiyor. Bu bölüm teller ile çevrili durumda. Ayrıca burası aracınızı bırakmak için uygun değil.

500’den fazla hayalet evin arasında yürürken

Yapmanız gereken şu: haritada bu noktadan sağa dönün ve toprak yolu takip edin. Yol çok iyi değil ama yavaş gittiğiniz sürece binek araçla bile sorun yaşamazsınız.

Yolu 3 dakika kadar takip edin ve aracınızı bu noktaya park edin. Hemen yanınızdan başlayan patikadan 100 metre kadar ilerledikten sonra kendinizi Burj Al Babas’ta bulacaksınız. Bu noktada teller ve güvenlik yok (asfalt yolun olduğu cephede de güvenlik yok). Rahatça gezebilirsiniz.

Sizinle paylaştığım noktadan daha rahat ve kolay bir yer yok. Ben 1 saat kadar aradım. Siz aramayın, benim tavsiyemle rahat bir gezi yapın 🙂

Türkiye’de keşfetmek için bilinmeyen ve ilginç bir yer arıyorsanız Burj Al Babas’ı kesinlikle ziyaret etmenizi öneririm. Burası Türkiye’nin en gizemli terkedilmiş yerleri arasında.

Argun Konuk
Argun Konuk

Türkiye ve dünyanın farklı yerleri hakkında seyahat ve tarih yazıları yazıyorum.


Diğer Türkiye Yazıları


Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.