Blaundos Antik Şehri: Büyük İskender’in Anadolu Mirası

Anadolu topraklarında Antik Roma ve Yunan şehirleri gezmeye alışığız. Ama antik Makedonların (Helenlerin) Uşak’ta kanyolar ile çevrili bir yüksek düzlüğe büyük bir antik şehir kurduğunu biliyor muydunuz?

Blaundos Antik Şehri

Blaundos Antik Kenti, Uşak şehir merkezine 40km uzaklıkta bulunuyor.

Blaundos, Büyük İskender’in Anadolu seferi sonrası bölgede kalan Makedon (Helen) halkı tarafından, günümüz Uşak ili sınırlarında kuruldu. İlk olarak Büyük İskender’in bölgenin valisi olarak atadığı Makedon gerenal I. Antigonus Monophthalmus’ın yönetiminde olan Blaundos, daha sonra Bergama Krallığı ve Roma İmparatorluğu yönetimi altına girdi.

Kanyonlar ve vadilerle çevrili yüksek bir düzlük üstüne kurulan Blaundos Antik Kenti, bir yarımadayı andırıyor.

Şehrin en önemli yapıları: Demeter Tapınağı, Sütunlu Cadde, Kamu Binası, Stadyum ve Kaya Mezarlar.

Blaundos Antik Kenti’ni ziyaret ücretsiz. Uşak Belediyesi’ni aradığımızda bize ziyaret saatlerinin olmadığı ve Blandos’u her saat ziyaret edebileceğimiz söylendi. Fakat, şehrin girişindeki bir tabela saat 19.00’dan sonra ziyaretin yasak olduğunu söylüyor.

Şehrin girişinde ücretsiz otopark mevcut.

Blaundos’a toplu taşıma yok. Kendi aracınız ile gitmek zorundasınız.

Blaundos’un Keşif Hikayesi

1834 yılında, İngiliz seyyah ve tarihçi Francis Vyvyan Jago Arundell, Blaundos’u ziyaret etti ve şehir kalıntılarının detaylı çizimini yaptı.

Francis V. J. Arundell’in Blaundos kalıntıları çizimi. Belge’nin “Süleyman-Clanudda (Klannudda) Kalıntıları” ismiyle kaydedilmesinin sebebi, Francis V. J. Arundell’in burayı Klannudda isimli başka bir antik şehir ile karıştırmış olması.

Blaundos’ta bulunan sikkeleri inceleyen Francis V. J. Arundell, buranın Blaundos’un kuzey-batı yönünde bulunan Klannudda (Türkiye’de bilinen ismi ile Alaudda) Antik Kenti olduğunu düşünmüştür.

Bu yanlışlık, İngiliz jeolog, William John Hamilton’ın 1845 yılında üzerinde “Blaundeon Makedonon” yazılı bir tablet bulması ile düzeltilmiştir. Bu keşif sonucunda Arundell’in Klannudda olarak kayda geçirdiği yerin Blaundos Antik Kenti olduğu kesinleşmiştir.

Alman araştırmacı, K. Buresch, Blaundos’u 1894 yılında ziyaret etmiş ve şehrin kalıntıların belirli bir kısmının yakındaki bir köyde yapılan askeri bina inşaatında kullanıldığını bildirmiştir.

Blaundos’a Gidiyoruz

Ana yol ayrımından Blaundos’a doğru giden yola girdiğinizde, şehir girişinden birkaç yüz metre önce es geçmemeniz gereken 2 nokta bulunuyor. Yol kenarında işaret tabelaları olduğunu için bu noktaları görmeden geçmeniz pek mümkün değil.

Anıtsal Mezar

M.S 1. yüzyılın ikinci yarısında yapılan bu anıtsal mezarın, kentin önemli şahsiyetlerinden birine ait olduğu düşünülmektedir. Yapı parçalarının bitki örtüsü ve çalılar ile kaplanmış olmasına rağmen dikkatli bakıldığında bazı parçaların üzerinde zengin betimlemeler ve iyi korunmuş desen oymaları bulunduğu görülebilir.

Su Kemerleri

Anıtsal mezarın birkaç metre ilerisinde, yolun sol tarafında eski su kemerlerini görebilirsiniz.

Kemer kalıntıları

Antik Tiyatro

Şehrin ana kapısının sınırında olan uçurumun eteğine kurulan antik tiyatro’da birkaç oturma sırası dışında pek bir şey korunamamış.

Blaundos’u Keşfediyoruz

Şehrin Ana Kapısı & Şehir Duvarları

Aracınızı park ettiğinizde sizi ilk olarak şehrin ana kapısı ve yüksek şehir duvarları karşılıyor. Bu yapıların, Blaundos’un kurulduğu yüksek düzlüğün sert doğa koşullarına ve aralıksız rüzgarlarına nasıl dayandığı bizi çok şaşırttı.

Blaundos Antik Şehri’nin ana kapısı

Sütunlu Cadde

Sütunlu caddenin kalıntıları, Blaundos şehir merkezinin iyi planlanarak inşa edildiğini kanıtlıyor. Cadde üzerindeki bir çok sütunun, boru ve su sisteminin ve odanın günümüze kadar korunarak gelmesinin sebeplerinden biri de bu bölgenin sağlam ve planlı bir şekilde inşa edilmiş olması.

Sütunlu caddenin kalıntıları
Sütunlu caddede olan desenli taş blok

Demeter (Roma İsmi: Ceres) Tapınağı

Sütunlu caddenin birkaç adım gerisinde, patikanın sağ tarafında, kocaman bir tapınağın kalıntıları görebilirsiniz. Burası tarım ve hasat tanrıçası Demeter için inşa edilmiş bir tapınak. Tapınağın sütunları, çatı parçaları ve taş blokları etrafa saçılmış durumda. Sütunlar ve taş blokların üzerinde artistik mimari desenler, antik Yunanca yazılar ve karakteristik resim oymaları görmek mümkün.

Tapınağın mermer zemini çok iyi korunmuş. Zemini kaplayan mermer bloklar halen çok parlak ve pürüzsüz. Tapınağın etrafını dolanırken dikkatli baktığınızda üzerinde “Ceres” (Tanrıça Demeter’in Roma ismi) yazılı sütunu görebilirsiniz.

Tapınak parçaları ve mimari desenler

Stadyum

Stadyum, şehrin kuzeyindeki uçurumun eteklerine inşa edilmiş. Birkaç oturma sırası dışında malesef görülecek çok bir şey yok.

Kamu Binası

“Anadolu’nun Stonehenge’i” olarak da adlandırılan kamu binası kalıntıları, Blaundos’un en bilinen noktası. Fotoğrafa baktığınızda buranın neden Anadolu’nun Stonehenge’i olarak adlandırıldığını anlıyorsunuz.

Anadolu’nun Stonehenge’i

Kanyonların ve Vadilerin Zeminlerindeki Kaya Mezarları

Kamu binası kalıntılarına ulaştığınızda, şehrin ana girişini arkanıza alın ve sol tarafa doğru, uçurumun kenarına yürüyün. İleri baktığınızda, vadinin alt tarafında onlarca kaya mezar odası girişi göreceksiniz. Blaundos kazıları sırasında arkeologlar, bu mezar odalarının duvarlarının iyi korunmuş freskler ve duvar resimleri ile dolu olduğunu belirtmişler.

Kaya mezarlara iniş malesef imkansız. Uçurum çok dik ve zemin sağlam değil. Siz de bizim yaptığımız gibi telefonunuzun kamerasını mezarlara yaklaştırabilirsiniz.

Vadi zemininde bulunan onlarca gizemli kaya mezarı

Blaundos Antik Şehri Nerede?


Argun Konuk
Argun Konuk

Türkiye de dünyadaki ilginç yerler hakkında seyahat ve tarih yazıları yazıyorum.


Diğer Türkiye yazıları


Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.