Eskişehir ve Bolu’yu Bağlayan Beyyayla Mağarası

Anadolu sayısız tarihi hazine ve doğal güzellik ile dolu. Bu yazıda bir ucu Eskişehir’in dağlık kırsalında ve diğer ucu Bolu’da bulunan Beyyayla Mağarası’nı keşfedeceğiz.

Yazının içindekiler

  • Beyyayla Mağarası
  • Beyyaylalı bir çoban bize rehberlik etti
  • Mağarayı keşfediyoruz
  • Küçük göller ve dereler
  • Yarasa kolonileri
  • Bolu tarafı
  • Beyyayla Mağarası’na ulaşım
  • Beyyayla Mağarası’nın Google Haritalar’da yeri

Beyyayla Mağarası

Eskişehir, Türkiye’nin en canlı ve renkli şehirlerinden biri. İstanbul ve Ankara’daki çoğu insanın haftasonu kaçamağı için tercih ettiği bu üniversite şehri, renkli parkları, enerjik şehir merkezi, Frig kalıntıları ve Osmanlı mirası ile biliniyor. Ama çoğu insan, Eskişehir’in dağlarında Türkiye’nin en büyük mağaralarından birinin bulunduğunu bilmiyor.

Beyyayla Mağarası, Sarıcakaya ilçesine bağlı, adını aldığı Beyyayla köyü merkezinden 1.5 km uzakta bulunuyor. Mağarayı özgün yapan özelliği, bir ucunun Eskişehir diğer ucunun da Bolu ili sınırları içinde bulunması.

Ben de haberlerde gördüğüm Beyyayla Mağarası’nı keşfetmeye karar verdim ve ne ile karşılacağımı bilmeden yola çıktım.

Beyyaylalı bir çoban bize rehberlik etti

Beyyayla köyü sakinleri misafirperver insanlar. Aracımı parkedip mağara girişine doğru yürürken, Ahmet isimli, sürüsünü otlatan bir çoban ile karşılaştım. Köy ve mağara hakkında kısa bir sohbet sonrasında Ahmet bana mağarayı gezdirmeyi teklif etti. Kendisi mağarayı birkaç kez gezdiğini ve içeriyi iyi bildiğini söyledi. Ben de teklifi memnuniyetle kabul ettim. Sürüsünü ve köpeklerini mağara girişine bıraktıktan sonra 500 metre uzunluğundaki Beyyayla Mağarası turumuza başladık.

Mağarayı keşfediyoruz

Mağaranın derinliklerine, yani Bolu’ya doğru ilerlerken Ahmet bana mağara hakkında birçok bilgi verdi. Ahmet’in anlattığına göre önceki yıllarda Turizm Bakanlığı’ndan bir heyet mağarayı incelemiş. Bunun sonucunda da Beyyayla Mağarası’nı bir turizm noktasına dönüştürmek için bir proje taslağı oluşturulmuş. Mağara içine bir ışıklandırma sistemi yapılması bile planlanmış. Ama proje ilerlememiş ve burası için herhangi bir adım atılmamış.

“Buraya haftada 5-10 kişi anca gelir. Ama mağara büyük ve karanlık olduğu için çoğu ziyaretçi içeri girmeye cesaret edemez.” dedi Ahmet. Ben de mağara boyunca yürürken Ahmet’in ne demek istediğini anladım. Zeminde birçok büyük taş parçası var ve tavandan düşen kocaman kayalar mağaranın genişliğini zaman zaman 1 metreye kadar düşürüyor. Ama yeterli ışığınız ve yürüyüşe uygun ayakkabınız var ise, Beyyayla Mağarası boyunca rahatça ve sorunsuz yürüyebilirsiniz.

Mağarayı ziyaret etmeden önce telefonunuzun şarjının tam olduğuna emin olun. Çünkü birkaç adım sonrasında mağara içi zifiri karanlık oluyor. El feneriniz var ise onu da yanınızda getirin.

Küçük göller ve dereler

Mağara içinde küçük göller ve dereler görmek beni şaşırttı. Bunun yanında bazı yerlerde ölü balıklar ile karşılaştık. Beyyayla’nın birkaç metre uzağında bulunan küçük göl ve mağara arasında uzanan yeraltı su kaynakları aracılığı ile mağaraya gelen balıkların bir kısmı burada ölüyormuş.

Mağara içi su kaynaklarının yazın büyük ölçüde kuruması sebebi ile biz ayaklarımız ıslanmadan mağara turumuzu tamamlamayı başardık. Ama özellikle bahar döneminde su seviyesi biraz daha yüksek oluyormuş.

Yarasa kolonileri

Beyyayla Mağarası’nın tavan yüksekliği yer yer 50 metreye kadar ulaşıyor. Bu da mağaranın büyük bir yarasa nüfusuna sahip olduğu anlamına geliyor. Biz yarasaları rahatsız etmemek için alçak sesle konuştuk ve telefon flaşlarımızı tavana doğru tutmadık. Zifiri karanlık mağarada ilerlerken binlerce yarasanın kanat çırpma seslerini duymak unutulmaz bir histi.

Bolu tarafı

İrili ufaklı kayalar arasında 20 dakikalık bir yürüyüşten sonra Bolu tarafında ulaştık. Bulunduğumuz yeri görmek için Google Haritalar’a baktığımda Bolu il sınırları içinde olduğumuzu gördüm. Mağaranın Eskişehir girişi büyük bir yayla ile birleşiyor ama Bolu girişi dar ve kayalık bir kanyona çıkıyor.

Beyyayla Mağarası’na ulaşım

-Toplu taşıma

Beyyayla Mağarası’nın bulunduğu Beyyayla köyüne doğrudan toplu taşıma bulunmuyor. Bu noktaya toplu taşıma aracılığı ile gitmek isterseniz ulaşım biraz çetrefilli olacaktır.

Ama tabi ki yine de mağarayı ziyaret etmek isterseniz ben sizinle en ideal toplu taşıma ulaşım planını paylaşacağım. İlk olarak Eskişehir merkezden Mihalgazi veya Sarıcakaya ilçelerine giden minibüslere binin. Bu iki belde, Beyyayla’ya en yakın iki yerleşim yeri. Minibüs saatlerine Eskişehir Belediyesi’nin websitesinden ulaşabilirsiniz.

Mihalgazi veya Sarıcakaya’ya ulaştığınızda, Beyyayla yönünde doğru giden araçlara otostop çekmelisiniz. Beyyayla köyüne ulaştığınızda ise, mağaraya gitmek için yaklaşık 40 dakikalık bir yürüyüş yapmanız lazım.

-Özel araç

Özel araçla Beyyayla’ya ulaşım zor değil. Yapmanız gereken, Eskişehir merkezden Sarıcakaya’ya doğru giden dağ yoluna girmek.

Dağ yolunun bazı yerlerde çok keskin virajlı olmasına rağmen genellikle yol yeterince geniş ve asfaltlı. Beyyayla köyüne ulaştığınızda, mağaraya doğru giden toprak yola girmelisiniz. Yolun toprak olmasına aldanmayın, standart binek araçla bile rahatlıkla gidebilirsiniz. Toprak yola girdikten birkaç dakika sonra sol tarafınızda bir göl göreceksiniz. Bu noktada çatallaşan yoldan sağa doğru devam edin ve çim yaylada aracınızını uygun gördüğünüz yere bırakın. Ben arabamı buraya, çim zemine parkettim. Beyyayla Mağarası’nın büyük girişini karşınızda göreceksiniz.

Arabamı bıraktığım noktayı sağ üst köşede görebilirsiniz

Beyyayla Mağarası’nın Google Haritalar’da yeri


Argun Konuk
Argun Konuk

Dünyanın farklı yerleri hakkında seyahat videoları yapıyorum ve seyahat yazıları yazıyorum.


Diğer Türkiye yazıları


Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.