Aziz Mercurius Yeraltı Şehri

Aksaray İli’nin Saratlı Beldesi’nde bulunan Aziz Mercurius Yeraltı Şehri, erken dönem Hristiyanlarının Roma İmparatorluğu’nun zulmünden kaçmak için inşa ettikleri bir yeraltı sığınağı. Aksaray’ın kırsalındaki bu tarihi yer, Anadolu’nun fazla bilinmeyen saklı kalmış hazineleri arasında.

Aziz Mercurius Yeraltı Şehri

3 katlı bu yeraltı yerleşiminde onlarca oda bulunuyor. Girişi takip eden kilisedeki nekropolde 37 adet gün yüzüne çıkarılmış mezar var. Bu mezarların bazılarının Aziz Mercurius’un aile üyelerine ait olduğu düşünülüyor. Geçtiğimiz yüzyıllarda depo olarak kullanılan kilisenin freskleri ve duvar resimleri malesef yok olmuş.

Aziz Mercurius Yeraltı Şehri’nde 3 su kuyusu, depo odaları, bir tuvalet, erken dönem Hristiyanlarının yaşamış olduğu odalar bulunuyor. M.S 250 civarında Hristiyanlığın yasak olması sebebi ile Romalılardan kaçıp bölgeye sığınan erken dönem Hristiyanları, saklanmak ve ibadetlerini gizlice yapabilmek için buraya yerleşmişler.

Aziz Mercurius Yeraltı Şehri’nde bir tünel

Aziz Mercurius Kimdir?

Asıl ismi Philopater olan Aziz Mercurius, Roma ordusunda yüksek rütbeli bir askerdi. İmparator Decius’a hizmet eden Aziz Mercurius, yetenekleri sayesinde kısa zamanda generalliğe kadar yükselmştir. Tarihi kaynaklara göre İmparator Decius, Berberilere karşı kazandığı askeri zafer sonrası Pagan tanrılarına tütsüler yakmak ve adaklar adamak istemiştir. Aziz Mercurius ise bu isteğe karşı çıkmış ve İsa Mesih ve Tanrı dışında kimseye ibadet etmeyeeğini belirtmiştir.

İmparator Decius, kendisine karşı çıkması sebebiyle Aziz Mercurius’u ordudan kovmuştur. Orduda meydana gelebilecek bir huzursuzluğu önlemek için Aziz Mercurius infaz edilmek yerine Kapadokya Bölgesi’ne sürülmüştür. Bu olayı takip eden zamanlarda ise İmparator’un içindeki intikam duygusu artmış ve İmparator adamlarını Kapadokya’ya göndererek bölgede ailesi ile birlikte yaşayan Aziz Mercurius’u kafasını kestirerek infaz ettirmiştir.

Yeraltı şehrindeki kilisenin nekropolündeki mezarlarda yürütülen kazı çalışmalarında başı olmayan bir cesete rastlanmıştır ama bu kişinin Aziz Mercurius olup olmadığı kesin olarak bilinmemektedir.

Şehri ziyaretiniz esnasında yeşil okları takip etmelisiniz

Ziyaret Bilgileri

Aziz Mercurius Yeraltı Şehri’ni yaz döneminde (1 Nisan-1 Ekim) sabah 10.00 akşam 17.00 saatleri arasında ve kış döneminde (1 Ekim-1 Nisan) ise sabah 8.30 akşam 17.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Yeraltı şehrine giriş ücreti 12₺ ve Müze Kart sahiplerine ücretsiz. Müze Kartınız yoksa bilet gişesinde temin edebilirsiniz.

Araç parkı ücretsiz.

Hasan Dağı’nın eşsiz manzarasını Saratlı Beldesi’nin her yerinden görebilirsiniz
Saratlı Beldesi’nde Osmanlı-Rum mimarisi özelliklerini taşıyan bunun gibi birçok eski yapı görebilirsiniz

Aziz Mercurius Yeraltı Şehri Nerede?


Argun Konuk
Argun Konuk

I am a 25 year old Turkish travel & history enthusiast, sharing my travel experiences in Turkey and different parts of the world!


More about Aksaray


Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.