Aziz Gayane Kilisesi: Ermenistan’ın Dini Başkenti Eçmiadzin

7. yüzyılda inşa edilen Aziz Gayane Kilisesi, Ermenistan’ın dini başkenti olarak kabul edilen Eçmiadzin şehrinde bulunan önemli bir dini yapı

Yazının içindekiler

  • Aziz Gayane Kilisesi’nin kısa tarihi
  • Ermeni tarihçi Agathangelos’un kayıtlarına göre
  • Ziyaretçiler için bilgiler
  • Aziz Gayane Kilisesi nerede?

Ermenistan seyahatim sırasında, ülkenin dini başkenti olarak kabul edilen Eçmiadzin (Eçmiyadzin) şehrini ziyaret ettim. Onlarca kilise ve manastırın olduğu bu tarihi şehirde mükemmel bir gün geçirdim. Birçok kiliseye gittim ve dini yapılar arasında en sevdiğim olan Aziz Gayane Kilisesi’ni de ziyaret ettiim.

Aziz Gayane Kilisesi’nin kısa tarihi

630 yılında Katolikos* I. Ezra tarafından yaptırılan Aziz Gayane Kilisesi, Eçmiadzin şehir merkezinden 15 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor. Ermenistan’daki birçok kilisede olduğu gibi Aziz Gayane Kilisesi’nde de Ermenilerin kutsal kabul ettiği Ağrı Dağı’nın manzarasını görmek mümkün.

*Katolikos, Ermeni Kilisesi’nin baş rahiplerine verilen unvan

Aziz Gayane, 301 yılında Ermenistan Kralı Trdat tarafından şehit edilen bir baş rahibe idi. 300 yıl sonra Aziz Gayane Kilisesi, Gayane’nin şehit edildiği yere inşa edildi.

Kilisenin içi

Eçmiadzin’in diğer tarihi kiliseleri ile birlikte Aziz Gayane Kilisesi de 2000 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edildi.

İncil’den bir sahnenin tasvir edildiği fresk

Ermeni Tarihçi Agathangelos’un kayıtlarına göre

Ermeni tarihçi Agathangelos’un kayıtlarına göre, güzelliği ile ün salmış Hrispime isimli Romalı bir rahibe İmparator Diocletianus (Diocletion) ile evlenmeye zorlanmış.

Hrispime ile birlikte Gayane ve bir grup rahibe Roma’dan kaçıp Ermenistan’a gitmiş. Dönemin pagan Ermeni kralı Trdat, İmparator Diocletianus’tan rahibe Hrispime’nin güzelliğini anlatan bir mektup almış.

Kral Trdat, rahibeleri saklandığı yeri kısa sürede bulmuş. Önce Hrispime’ye aşık olan kral, sonra da Gayane’ye kaptırmış gönlünü. İki rahibe de kralın aşkını reddedince, Kral Trdat önce Hrispime’yi, sonra Gayane’yi ve sonra da diğer 38 rahibeyi öldürtmüş. Hrispime’nin şehit edildiği noktaya Aziz Hrispime Kilisesi, Gayane’nin şehit edildiği yere Aziz Gayane Kilisesi ve diğer rahibelerin şehit ediliği yere de Shoghakat Kilisesi inşa edilmiş.

Bu tarihi olaylar sebebi ile Aziz Gayane Kilisesi başta olmak üzere bu üç kilisenin Ermeniler için önemi büyük.

Kilisedeki duvar resimleri

Ziyaretçiler için bilgiler

Burası aktif bir dini kompleks olduğu için kiliseyi ziyaret ücretsiz.

Kilise arazisinin önündeki sokağa aracınızı rahatça ücretsiz park edebilirsiniz.

Kilise hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, rahiplerle İngilizce konuşmayı deneyebilirsiniz. Benim konuştuğum rahip İngilizce biliyordu.

Kilisenin içinden ve dışından fotoğraflar

Aziz Gayane Kilisesi nerede?


Argun Konuk
Argun Konuk

Dünyanın farklı yerleri hakkında seyahat videoları yapıyorum ve yazılar yazıyorum.


Diğer Ermenistan Yazıları