Ayasofya’yı 16 Yıldır Koruyan Kedi Gli

Aya Sofya’nın ibadete açılması son zamanlarda çok tartışılan bir konu. Politikayı bir kenara bırakıp bu yazıda sizi, Aya Sofya’yı 16 yıldır koruyan, İnstagram’da 80.000’den fazla takipçiye sahip Gli isimli kedi ile tanıştırmak istiyorum.

*Fotoğraf kaynağı ahaber.com.tr

İstanbul, dünyada “Kedilerin Şehri” olarak biliniyor. Şehrin her tarafı yüzlerce, binlerce kedi ile kaynıyor. Burası, kedilerin ve diğer sokak hayvanlarının belki de en el üstünde tutulduğu şehir.

Gli’yi Tanıyalım

Gli 2004 yılında Aya Sofya’da doğdu. Sevimli ve biraz şaşı bir European Shorthair kedisi olan Gli’nin Pati ve Kızım isimli iki kardeşi vardı. Pati maalesef öldü. Kardeşlerinin aksine şansı yaver giden Gli bütün sempatiyi ve ünü üzerinde topladı.

2009 yılında Aya Sofya’yı ziyaret eden eski A.B.D Başkanı Barrack Obama ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başını okşadığı görüntülerin basına yansıması ile ilk kez tanınan Gli’nin popülerliği sonraki yıllarda daha da arttı.

Gli Instagram Yıldızı Oluyor

Gli’nin instagram hesabını yöneten tur rehberi Umut Bahçeci: “Aya Sofya’ya her gittiğimde Gli dikkatimi çekmeye başladı. Çünkü ziyaretçilere sürekli bir model gibi poz veriyordu. Bazen İnstagram’da ‘Gli, seni görmek için İstanbul’a geleceğiz.’ gibi mesajlar alıyorum. Bu çok güzel bir his.” dedi.

Aya Sofya’nın ibadete açıldığı gün Gli’nin etrafına toplanan insanlar / kaynak haberglobal.com.tr

Gli’nin Aya Sofya’daki Geleceği Hakkındaki Tartışmalar

Aya Sofya’nın ibadete açılması, Gli’nin geleceği ile ilgili soruyu da beraberinde getirdi: Gli Aya Sofya’da yaşamaya devam edecek mi?

Tartışmalar devam ederken, Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü İbrahim Kalın, Aya Sofya’nın Gli’nin evi olduğunu ve Gli’nin civarda yaşayan diğer kediler gibi Aya Sofya’da kalmaya devam edeceğini söyledi.


Argun Konuk
Argun Konuk

Türkiye ve dünyanın farklı yerleri hakkında seyahat ve tarih yazıları yazıyorum.


Aya Sofya Hakkında Diğer Yazılar