Ayasofya’nın 19. Yüzyıl Taş Baskı Resimleri

Farklı kültür, inanış ve halkların buluştuğu nokta olan Ayasofya Cami, dünya kültürel mirasının en önemli eserleri arasında. M.S 6. yüzyılda bir Bizans katedrali olarak inşa edilen bu yapı, 1453 yılında İstanbul’un fethi sonucunda Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye çevrildi. Son 569 yıldır İslam aleminin en kadim camileri arasında bulunan Ayasofya, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen kültür mirasları arasında. Bu yazıda, Ayasofya’nın uzun tarihinin kısa bir dönemini konuşacağız.

1847-1849 yılları arasında, Osmanlı Padişahı Sultan I. Abdülmecid’in emri doğrultusunda, Ayasofya’da büyük bir restorasyon çalışması gerçekleşti. Ünlü İtalyan-İsviçreli mimar kardeşler Gaspari ve Guiseppe Fossati’nin yürüttüğü çalışmada 800 işçi çalıştı.

Restorasyonun 1849 yılında tamamlanmasından sonra, Belçikalı taş baskı ustası ve suluboya ressamı Louis Haghe, Ayasofya’nın çok sayıda taş baskı resimlerini yarattı.

1800’lerin Ayasofya’sına yapacağımız tarihi yolculuğa başlayalım.

Ayasofya’nın güneydoğu tarafının manzarası (Taş baskı ustası Louis Haghe eseri – 1852 restorasyon sonrası)
Kuzey nefin görüntüsü. Sağ taraftaki büyük ayaklı vazolar, Sultan 3. Murat zamanında Pergamon Antik Kenti’nden getirtilmiş (Taş baskı ustası Louis Haghe eseri – 1852)
Nef ve güney koridoru (Taş baskı ustası Louis Haghe eseri – 1852)
Kuzey galeri ve matroneum‘a (kilise yapısının içine açılan, sütun veya sütunlarla desteklenen bir galeri) kuzeybatıdan giriş (Taş baskı ustası Louis Haghe eseri – 1852)
Üst galerinin güneybatı yönünden görüntüsü (Taş baskı ustası Louis Haghe eseri – 1852)
Mermer kapıdan güney galerinin görüntüsü (Taş baskı ustası Louis Haghe eseri – 1852)
Mermer Kapı’dan güney galerisinin batıya bakan görüntüsü (Taş baskı ustası Louis Haghe eseri – 1852)
Ayasofya’nın batı dış cephesinin 1. Mahmud Medresesi’nden görünen manzarası (Taş baskı ustası Louis Haghe eseri – 1852)

Diğer Türkiye yazıları