Ankara Roma Hamamı Açık Hava Müzesi

Ankara’nın en önemli tarihi yerlerinden biri olan Roma Hamamı, yüzlerce taş eser, mezar odaları ve hamam kompleksi ile başkentin ziyaret edilmesi gereken yerlerinden biri

Yazının içindekiler

 • Roma Hamamı Açık Hava Müze Kompleksi
 • Roma Hamamı
 • Taş eserler
 • 13 yaşındaki Romalı bir çocuğun mezar taşı
 • Bizans mezar odası
 • Balgat Roma mezarı
 • Ermeni mezar taşları
 • Ziyaretçiler için bilgiler
 • Ankara Roma Hamamı Açık Hava Müzesi nerede?
 • Ankara Roma Hamamı Açık Hava Müzesi’ne ulaşım
 • Roma Hamamı Açık Hava Müzesi’ne yakın diğer turistik noktalar

Roma Hamamı Açık Hava Müze Kompleksi

65.000m2‘lik büyük bir alana yayılmış bu açık hava müze kompleksi, Ankara’nın tarihi Ulus bölgesinde bulunuyor. Eski binalar ve dar sokaklar ile çevrili Roma Hamamı, Çankırı Caddesi üzerinde.

Açık hava müzesi 4 ana bölümden oluşuyor: Roma Hamamı, taş eserler sergisi, Bizans oda mezarı ve Balgat Roma mezarı.

Roma Hamamı

Roma Hamamı

Ankara Roma Hamamı, MS 3. yüzyılda İmparator Septimus Severus’un oğlu İmparator Caracalla tarafından yaptırıldı. İzmir’in Bergama ilçesinde bulunan antik yerleşim yeri Asklepion gibi Ankara Roma Hamamı da Greko-Romen sağlık tanrısı Asklepius’a adandı. 140×180 metrelik zemin planı ile Ankara Roma Hamamı, Türkiye’deki en büyük antik hamam yapıları arasında.

Bu yapıyı ziyaret ettiğimde, hamamın ne derece ileri bir mimari tarz ile yapıldığını görmek beni çok şaşırttı. Bünyesinde Frigidarium (soğuk oda), Piscina (yüzme havuzu), Apodyterium (soyunma odaları), Tepidarium (ılık oda) ve Caldarium (sıcak oda) bulunduran bu hamam, neredeyse 2000 yaşında olmasına rağmen o dönemde sıradan bir Romalı vatandaşın bütün ihtiyaçlarını göz önüne alarak tasarlanmış. Beni en çok şaşırtan detay ise Ankara’nın uzun ve soğuk kış aylarının da etkisi ile sıcak odanın soğuk odaya kıyasla çok daha büyük inşa edilmiş olduğunu görmek oldu. Hamamın inşasında kullanılan pişmiş toprak borular, sıcak havanın yapının çeşitli bölgelerine eşit olarak dağılmasını amaçladı.

Hamamın zemini

Taş eserler

Açık hava müzesinin hemen hemen her köşesi arkeolojik kazılar esnasına bulunan taş eserler ile dolu. Bu taş eserler çoğunlukla mezar stelleri, kitabeler, lahit mezarlar ve mimari parçalardan oluşuyor.

Mimari parçalar

13 yaşındaki Romalı bir çocuğun mezar taşı

Roma dönemine tarihlendirilen bu mezar taşının Türkçe’ye çevirisi: “1. Part Lejyonu gazisi Niketes ve Kale’nin tatlı oğlu Castrensis. 13 yıl yaşadı ve eğitim ve bilginin bütün azizliği ile süslendi. Mutlu ol güzel çocuk, kimse ölümsüz değildir.”

Bizans Mezar Odası

1930’ların sonunda bölgede yürütülen inşaat çalışması esnasında bir mezar odası bulundu. MS 3 ila 4 yüzyıllar arasında yapıldığı tahmin edilen bu mezar odasının o dönemde Ankara’da yaşamış olan nüfuzlu bir aileye ait olduğu düşünülüyor. Mezar, açık hava müzesinin güney kısmında bulunuyor.

Balgat Roma Mezarı

Balgat Roma Mezarı 1998 yılında keşfedildi. 2. yüzyıl Roma dönemine tarihlendirilen bu mezarın zengin bir aileye ait olduğu tahmin ediliyor. Kazılar sırasında mezardan çıkarılan altın taçlar, yüzükler, küpeler, bronz kaplar, parfüm şişeleri, cam şişeler ve hayvan şekilli sürahiler günümüzde Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergileniyor.

Çalılar ile kaplanmış antik mimari parçalar
Açık hava müzesinde üzerinde İbranice yazılar olan mezar taşları da görmek mümkün

Ermeni mezar taşları

Roma hamamı etrafında yürürken, üzerinde Ermenice yazılar olan birçok mezar taşını görmek beni çok şaşırttı. Mezar taşları üzerindeki tarihler, bu eserlerin 19. ve 20. yüzyıllar gibi yakın sayılabilecek tarihlerde yapıldığını gösteriyor. Kısa bir araştırma sonucu bu mezar taşlarının Osmanlı döneminde Ankara vilayetinin önemli yerleşim yerlerinden olan Stanoz Ermeni köyünden getirildiğini öğrendim.

“Stanoz: Ankara’da Hayalet Ermeni Köyü” yazımı okuyabilirsiniz.

Fotoğraftaki Ermeni mezar taşı üzerinde 1859 tarihini görebilirsiniz

Ziyaretçiler için bilgiler

Roma Hamamı Açık Hava Müzesi’ni yaz döneminde (1 Nisan-1 Kasım) 10:00-19:00, kış döneminde ise (1 Kasım-1 Nisan) 08:30-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti 10₺. Müze Kart sahiplerine ise giriş ücretsiz.

Ankara Roma Hamamı Açık Hava Müzesi nerede?

Ankara Roma Hamamı Açık Hava Müzesi’ne ulaşım

Toplu taşıma

Roma Hamamı’nın Ankara’nın merkezinde bulunması sebebi ile bu bölgeye toplu taşıma ile gitmek çok kolay. Bulunduğunuz bölgeden Roma Hamamı’na giden toplu taşıma seçeneklerine ve saatlerine bakmak için Ankara otobüs hatlarının sitesine bakabilirsiniz.

Roma Hamamı Açık Hava Müzesi’ne en yakın metro ASKI Metro İstasyonu. Metro ve hamam arası yürüyerek yaklaşk 10 dakika.

Taksi

Kızılay veya diğer merkezi bölgelerden Roma Hamamı’na yapacığınız bir taksi yolculuğu yaklaşık 20 lira tutacaktır. Bu linke tıklayarak Ankara’daki taksi ücretlerini hesaplayabilirsiniz.

Kişisel araç

Ulus bölgesinde park yeri bulmak büyük bir problem. Roma Hamamı etrafındaki ara sokaklar park yeri aramak için ideal olabilir. Ama park için en rahat ve güvenli seçenek, Roma Hamamı’nın birkaç metre gerisinde bulunan ücretli otopark olacaktır. 10 lira fiks günlük park ücreti olarak bu otoparka aracınızı bırakabilirsiniz.

Otoparkın Google Haritalar’daki yeri:

Roma Hamamı Açık Hava Müzesi’ne yakın diğer turistik noktalar

Roma Hamamı’na kadar gelmişken bu noktaya 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunan diğer iki önemli tarihi yere de göz atabilirsiniz: Julianus Sütunu ve Agustus Tapınağı.

Augustus Tapınağı ve Julianus Sütunu’nu 7/24 ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.


Argun Konuk
Argun Konuk

Dünyanın farklı yerleri hakkında seyahat videoları yapıyorum ve yazılar yazıyorum.


Diğer Türkiye yazıları


Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.