İnönü Mağaraları: Ankara’nın Az Bilinen Tarihi Hazinesi

Hititler, Frigler, Romalılar ve Bizanslılar tarafından inşa edilmiş, Ankara’nın fazla bilinmeyen antik yapıları olan İnönü Güdül Mağaraları, Ankara şehir merkezine 100km uzaklıkta bulunuyor.

Yazının içindekiler

  • İnönü Mağaraları
  • İnönü Mağaraları’na ulaşım
  • Güdül’de başka ne görülür
  • İnönü Mağaraları nerede?

Güdül, 9000 kişi ile Ankara’nın en az nüfus yoğunluğu olan yerleri arasında. Kızılcıhamam ve Beypazarı gibi iki büyük ilçenin arasında bulunan Güdül, küçük bir yüzölçümüne sahip olmasına rağmen birçok az bilinen tarihi yere ev sahipliği yapıyor.

Bu yazıda çoğu Ankaralının bile bilmediği, Kirmir Vadisi’nde bulunan antik İnönü Mağaraları’nı keşfedeceğiz.

İnönü Mağaraları

İnönü Mağaraları

Ben İnönü Mağaraları’nı ziyaret ettiğimde Covid pandemisi sebebi ile burada kimseler yoktu. Bu yüzden mağaraları uzun uzun gezdim ve her odayı keşfettim. Nem, deprem, rüzgar gibi doğanın yıkıcı faktörlerine yüzyıllarca dayanan ve günümüze kadar korunarak gelmiş olan bu mağaralar, tarihi dönemlere açılan bir kapı gibi.

Güdül İnönü Mağaraları’nın tarihi M.Ö 2000 yılına dayanıyor. Bu bölgenin en eski sakinlerinin Frigler olduğu düşünülüyor. Ama maalesef arkeolojik çalışmalar esnasında Frig dönemine ait fazla bir buluntuya rastlanmadı. Sonraki dönemlerde Hititlerin de bu mağaralarda yaşadığına dair kanıtlar bulundu. Ama mağaraların ve kaya oyması odaların büyük bir kısmı Roma döneminde inşa edildi. Özellikle Hristiyanlığın erken dönemlerinde yerleşim gören bu mağaraların Roma İmparatorluğu’nun baskıcı politikalarından kaçan ilk Hristiyanlar tarafından yapıldığı tahmin ediliyor. Romalıların ardından ise bu bölgeyi Bizanslılar iskan etti.

Roma, Bizans, Hitit ve Frig gibi büyük antik güçlerin hüküm sürdüğü bu bölgedeki eski mağaralarda yürümek ve duvarlarda bulunan desen, haç ve diğer sembollere dokunabilmek benim için unutulmaz bir deneyimdi.

Mağaralarda yürütülen restorasyon ve turizm çalışmaları sonucunda yapılan demir merdivenler ve trabzanlar sayesinde bu alanı güvenli bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Mağaraları görmek için en az 45 dakika ayırmalısınız. Ama benim gibi tarihe çok meraklı biriyseniz burada yaklaşık 1.5 saat harcamalısınız.

İnönü Mağaraları’na Ulaşım

Ankara şehir merkezinden İnönü Mağaraları’na ulaşım çok zor değil.

Toplu taşıma

Ankara şehir merkezinden Güdül ilçe merkezine kadar belediye otobüsleri ile gelebilirsiniz. Ama Güdül’den mağaralara gitmek için yaklaşık 10 dakikalık bir taksi yolculuğu yapmak zorundasınız. Bölgede taksilerin az olması sebebi ile mağaralara gittiğiniz taksi ile dönmenizi tavsiye ederim. Zira mağara girişinde taksi bulmak imkansız.

Belediye otobüsleri Etlik Otobüs Terminali’nden Güdül’e her gün gidiyor. 1.5 saat süren tek yön yolculuk yetişkinler için 15.75₺, öğrenciler için ise 10.50₺. Covid pandemisi sebebi ile otobüs saatlerinde değişiklikler yaşanabilir. Bu sebeple Güdül seyahatinize yakın bir zamanda Ankara-Güdül otobüs bürosunu arayabilirsiniz. Büro telefon numarası: 0312 728 1515.

Eğer Güdül’den mağaralara yürümek isterseniz yaklaşık 35 dakikalık bir yürüyüş yapmalısınız.

Kendi aracınız ile

Güdül, Ankara şehir merkezine 92km uzaklıkta bulunuyor. Güdül’e giden 2 yol bulunuyor. Benim tavsiyem Ankara’nın batı yönüne doğru giden ücretsiz Ayaş-Beypazarı yolunu kullanmanız yönünde olacaktır.

Güdül’e ulaştığınızda ise sizi mağaralara yönlendirecek yol tabelalarını göreceksiniz.

İnönü Mağaraları’nda park ücretsiz. Buraya aracınızı rahatlıkla ve güvenli bir şekilde park edebilirsiniz.

Mağara odaları

Güdül’de başka ne görülür?

Mağaralar dışında Güdül’de görebileceğiniz 2 diğer ilginç nokta bulunuyor

Güdül Kent Müzesi

Bu küçük müzede, Güdül bölgesinde yürütülen arkeolojik kazılar esnasına bulunan tarihi eserler sergileniyor. Bunun yanında müzede Güdül’ün tarihi, gelenekleri ve sosyoekonomik yaşamı hakkında detaylı bilgiler edinebileceğiniz bir etnoğrafya sergisi de bulunuyor.

Benim size tavsiyem, bu müzeyi İnönü Mağaraları’ndan önce ziyaret etmeniz yönünde olacaktır.

Bu küçük müzenin çok ziyaretçisi olmaması sebebi ile belirli ziyaret saatleri yok. Müzeyi ziyaret etmek isterseniz, müzenin hemen yanında bulunan belediye konağına gidip müzeyi açtırmak zorundasınız. Güdül Kent müzesini ziyaret ücretsiz.

İnönü Mağaları’nın çevresindeki manzara

Sorgun Göleti

Güdül’ün kuzeyinde, İç Anadolu’nun kurak ikliminden Karadeniz’in yeşilliğine geçişin gözle görüldüğü büyük bir arazide bulunan Sorgun Göleti zengin bir ekosisteme ev sahipliği yapıyor. Ayı, kurt, tilki, vaşak, domuz, gelincik gibi hayvanları ve yüzlerce bitkiyi bünyesinde barındıran bu doğal alan, İç Anadolu’nun hakkettiği değeri görememiş yerlerinden biri.

Sorgun Gölü ziyaretiniz öncesi yoldan su ve atıştırmalık alıp göl kenarında piknik yapabilirsiniz. Göl etrafını gezmek isterseniz, yürüyüş yollarında doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Sorgun Göleti’ne giriş yetişkinler için 10₺, öğrenciler içi ise 5₺. Gölet alanına giriş araçlar için 30₺, motorsiklet için 20₺ ve bisiklet için 10₺.

İnönü Mağaraları nerede?


Argun Konuk
Argun Konuk

Dünyanın farklı yerleri hakkında seyahat videoları yapıyorum ve seyahat yazıları yazıyorum.


Diğer Türkiye yazıları


Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.