Acemhöyük: Anadolu’daki En Büyük Bronz Çağı Yerleşimi

Aksaray İli’nin Yeşilova Beldesi sınırları içinde bulunan Acemhöyük, Anadolu’daki en büyük tarihi öncesi yerleşim yerleri arasında yer alıyor. Görkemli Hasan Dağı’nın nefes kesici güzellikteki manzarasını ziyaretçilerine sunan Acemhöyük, İç Anadolu’nun saklı kalmış tarihi hazinelerinden biri.


Acemhöyük

1962 yılında bu yana kazı çalışmalarının yürütüldüğü Acemhöyük, Anadolu’nun en büyük ve geniş alana yayılmış tarihi yerleşim yerleri arasında bulunuyor.

Acemhöyük’teki kazılar esnasında gün yüzüne çıkarılan kalıntıların tarihi Erken Bronz Dönemi’ne (M.Ö 3000-M.S 1200) dayanıyor. 5000 senelik köklü tarihi ile Acemhöyük’ün, Asur Ticaret Kolonileri döneminde hüküm sürmüş, yerel bir otorite olan Burushaddum Krallığı’nın başkenti olduğu düşünülüyor. Tarihi kaynakların sunduğu bilgiler ışığında bu krallığın, Anadolu ve Mezopotamya arasındaki ekonomik ve ticari faaliyetlerde önemli bir rolü olduğunu söylemek mümkün.

Acemhöyük’teki kalıntılar ve Hasan Dağı

M.Ö 1600’lü yıllarda çıkış sebebi bilinmeyen bir yangında Acemhöyük yerle bir olmuş. Bu faciadan sonra bu yerleşim yeri tamamen terkedilmiş. Yangından sonra uzun zaman boş kalan Acemhöyük, Demir Çağı’nda yeniden iskan edilmiş. Demir Çağı’ndan Roma dönemine kadar Acemhöyük’te insanların aralıksız yaşamış olmasına rağmen bu tarihi alan, boyut ve işlev olarak küçük bir kasabanın ötesine geçememiş.

Acemhöyük’ün bulunduğu Yeşilova Beldesi, Yavuz Sultan Selim’in Çaldıran Seferi’ni takiben Güney Azerbaycan (günümüz İran) bölgesinden gelen 3 göçebe kavim tarafından kurulmuş.

Acemhöyük’ün bazı alanları hala kazılıyor

Önemli Tarihi Kalıntılar

Yönetim ve siyasi işler için kullanmış Sarıkaya ve kraliyet ailesine hizmet için kullanılmış Hatipler Sarayları, Acemhöyük’teki en önemli iki yapı. Kazılar sonucunda, Hatipler Sarayı bünyesinde bulunan 14 fırınlı bir mutfak ve kraliyet aile üyelerinin yaşamış olduğu bazı odalar gün yüzüne çıkarıldı. İki katlı olarak inşa edildiği anlaşılan Sarıkaya Sarayı’nda ise 50 oda bulundu. Araştırmalar sonucunda Sarıkaya Sarayı, Anadolu’daki en büyük Erken Bronz Çağı yapısı unvanını da aldı.

Buna ek olarak, mühürler, bronz-gümüş külçeler, kap kacak gibi dönemin sosyal yaşamına ışık tutan eselere de rastlandı. Aksaray Müzesi’nde Acemhöyük’ten çıkartılan kalıntıları görmek mümkün.

Sarıkaya Sarayı’nın kalıntıları

Ziyaretçiler için bilgiler

Acemhöyük’ün belirlenmiş ziyaret saatleri yok. Ama mağduriyet yaşamamak için yine de bu tarihi alanı mesai saatleri (09:00-17:00) içinde ziyaret etmenizi öneririm.

Bu sit alanını 7/24 koruyan bir güvenlik yok. Acemhöyük’ün bekçisi beldede yaşayan bir bölge sakini. Kendisi size yardımcı olamasa da oğlu Hüseyin size rehberlik edecektir.

Acemhöyük’ü ziyaret ücretsiz.

Acemhöyük’ün girişindeki alana aracınızı ücretsiz ve güvenli bir şekilde park edebilirsiniz.

Acemhöyük nerede?

Acemhöyük, Aksaray merkeze 19km (20 dakika) uzaklıkta olan Yeşilova Beldesi’nde bulunuyor.


Argun Konuk
Argun Konuk

Türkiye’nin ve dünyanın farklı yerleri hakkında seyahat yazıları yazıyorum.


Diğer Aksaray Yazıları